SAS Institute køber sig til risikostyring

SAS Institute har købt det lille canadiske softwarefirma RiskAdvisory, som er specialiseret i konsulentydelser og software til risikostyring til energisektoren. Med opkøbet vil SAS Institute forøge sin ekspertise inden for risk management og software til risikostyring.

Med nyerhvervelsen vil SAS Institute også vise sit engagement i markedet for risikostyring. Software fra RiskAdvisory tager fat på de særlige udfordringer, der er gældende for den dynamiske energisektor og omfatter håndtering af olie, gas og el, oplyser selskabet.

»Siden 1990erne har vi oplevet en stigende anvendelse af risikoanalyse i energisektoren. Væksten kommer som følge af øgede lovkrav og større krav til regnskabsrapportering af risiko og usikkerhedsfaktorer. Derfor ser vi i dag energiselskaber og forsyningsværker foretage store investeringer i risikostyring,« siger Jim Joyce, leder af RiskAdvisory, som beskæftiger 15 ansatte.

SAS Institute etablerer en ny afdeling i det nuværende RiskAdvisory-hovedkvarter i Calgary i Canada. Produkterne EnergyBookRunner og TradeBlotter får nye navne og indpasses i SAS Institutes produktlinje, oplyses det.

Siden 2000 har SAS Institute opkøbt syv virksomheder.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S