Sagen om kursmanipulation og kreativ regnskabsføring i det krakkede Ehuset udvides nu med sigtelser mod den tidligere topchef Claus Erik Christoffersen og direktør Torben Krog. Det skriver dagbladet Børsen. Begge sigtes for overtrædelse af loven om værdipapirhandel, fordi de ifølge Bagmandspolitiet har begået kursmanipulation ved at stå bag en tvivlsom regnskabspraksis med faktureringer af beløb, der ikke var kommet i kassen.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Dermed er det ikke kun finansdirektør Kurt Wamberg Rasmussen, der risikerer en straffesag.
Han blev bortvist og sigtet i forbindelse med krakket i Ehuset, fordi han skulle have haft ansvaret for den forudfakturering, der foregik. Han har hele tiden hævdet, at andre personer i ledelsen - herunder administrerende direktør Claus Erik Christoffersen - kendte til denne praksis.
Modsat Kurt Wamberg Rasmussen har de to øvrige Ehuset-ledere ikke solgt deres aktier i Ehuset, kort tid før virksomheden gik ned. De sigtes derfor ikke for insiderhandel, som Kurt Wamberg Rasmussen er blevet det.
Det er de to lederes mulige kendskab til den forskønnende, men tvivlsomme regnskabspraksis, som har ført til den aktuelle sigtelse.