Thuraya-satellitter udvider deres dækning

Efter opsendelsen af Thurayas anden satellit tidligere i år bliver dækningsområdet nu udvidet til at omfatte det meste af Asien. Thuraya-telefonerne kan i forvejen anvendes i Europa, Mellemøsten og store dele af Afrika.

Satellitselskabet Thuraya i de Forenede Arabiske Emirater lancerede sin telefonitjeneste i 2001 og har netop passeret 180.000 brugere på verdensplan, som blandt andet tilskrives den store aktivitet i flere af verdens brændpunkter som Irak og Afghanistan.

I modsætning til andre satellit-tjenester tilbyder Thuraya meget lave minutpriser - også mindre end fastnet-priserne - og håndsættet er en meget større end en GSM-telefon.

»Thuraya kan anvendes som en ganske almindelig mobiltelefon med mulighed for at telefonere, sende SMS og koble til en laptop så man kan sende e-mail og fax og surfe på Internet,« forklarer salgsdirektør Jane Tønder fra Sønderborg-virksomheden Danimex, der repræsenterer Thuraya i Danmark.

Hun fortæller at udvidelsen af dækningsområdet for Thuraya forventes tilendebragt i begyndelsen af 2004, men Thuraya er allerede langt med implementeringen af dækningen af Asien.

»Det er langt fra kun journalister og humanitære organisationer der anvender satellittjenester som Thuraya. Det bliver mere og mere almindeligt at anvende Thuraya i stedet for at roame via sin almindelige telefon hvis man rejser internationalt og vi kan se at vores kunder ikke kun er bjergbestigere på Mount Everest - også helt almindelige forretningsrejsende er ved at få øjnene op for mulighederne i systemet,« siger Jane Tønder.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job