Elbek & Vejrup får hidtil største ordre

Den Århus-baserede forhandler Elbek & Vejrup har netop indgået en ny aftale med Aktieselskabet Carl Christensen, der har været kunde hos Elbek & Vejrup i flere år. Med en værdi på mere end tre millioner kroner er ordren den største i Elbek & Vejrups historie, oplyser forhandleren.

»Vi er rigtig glade for den nye ordre af to årsager. Dels vil den medvirke til at indfri vores forventninger om fortsat vækst, og dels er den et stort skulderklap fra en mangeårig og god kunde. Vi har længe haft et godt samarbejde med Aktieselskabet Carl Christensen, og det glæder vi os til at fortsætte,« siger Niels Elbek, administrerende direktør i Elbek & Vejrup.

Ordren til Aktieselskabet Carl Christensen, der er en af landets største importører af autoreservedele, lyder blandt andet på udvikling og implementering af et nyt web-baseret katalog- og e-handelssystem.

Den nye ordre styrker forventningerne hos Elbek & Vejrup til, at man også i regnskabsåret 2003/2004 vil kunne præsentere en vækst på 20 til 25 procent i såvel bruttofortjeneste som resultat. Samtidig er ordren væsentlig i Elbek & Vejrups bestræbelser på at øge den del af omsætningen, der stammer fra private erhvervskunder, angives det.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune