Topnordic tjener flest penge til Ementor

Den danske del af Topnordic nåede en omsætning på over en milliard kroner i tredje kvartal og blev den del af koncernen, der havde den bedste margin.

Den danske del af Ementor-koncernen lagde et lille guldæg i tredje kvartal, hvor Topnordic fik en omsætning på 1.029 milliarder danske kroner. Samtidig er det danske Topnordic, der har Ementor-koncernens bedste margin med et driftsresultat før skat og afskrivninger (EBITDA) på 4,4 procent af omsætningen. Til sammenligning var marginen i den norske og svenske del kun henholdsvis 4,3 og 2,5 procent, hvor opkøb og lavere avancer trak overskuddet ned.

Sidste sidste år er danske Topnordic blevet den absolut største del af Ementor-koncernen med over en tredjedel, 36 procent, af den samlede omsætning. Samtidig fik koncernen et dansk driftsoverskud (EBITDA) på 48 millioner norske kroner mod 33 og 21 millioner norske kroner i henholdsvis Norge og Sverige.

De danske resultater skyldes især en markant vækst på services, hvor omsætningen er steget fra 162 til 225 millioner danske kroner, en stigning på 39 procent i forhold til samme periode sidste år.

»Netop vores service- og supportorganisation er en af Danmarks største inden for it-serviceydelser, og et område vi mærker stadig stærk vækst i,« siger administrerende direktør Peter Trans.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S