Caslon-trio starter på en frisk

Efter årelang nedtur sælger Caslon It sin konsulentforretning og vil også af med uddannelsesafdelingen. Ledelsen fortsætter i ny selskab.

Caslon Its direktør Ole Carlson har sammen med to medarbejdere købt en del af aktiviteterne ud af selskabet. De tre personer har pr 4. oktober stiftet en nyt selskab Infomax, der skal forhandle Caslons billeddatabasesystem.

Caslon It havde, da selskabet i 2004 var størst, 65 fuldtidsansatte. Men de seneste fem år har regnskaberne kun vist røde tal med et samlet tab på 45 millioner kroner. Til sidst var der kun lidt over tyve ansatte i Caslon It, hvoraf tre ud af fire tilhørte uddannelsesdelen i selskabet.

Nu er Caslons it-konsulentdel med den tilhørende webshop blevet solgt til IT Forum Gruppen i Århus, og med salget er den ene tilknyttede Caslon-medarbejder flyttet med.

»Det er blevet solgt, fordi de er bedre til at drive virksomheden er vi er. Nu vil vi koncentrere os om det, vi kan tjene penge på,« siger Ole Carlson.

60-årige Ole Carlson var bestyrelsesformand for Caslon It fra 2004 til 2008. Han bliver fremover direktør i Infomax, mens Mikal Mong Kolstad, bliver teknisk direktør og Eskild Bang Hansen får titel af salgsdirektør. Han vil ikke komme ind på, hvorfor det gik galt for Caslon It.

»Det er historik, og nu vil vi fokusere på det fremadrettede,« siger Ole Carlson.

I øjeblikket forsøger Ole Carlson også at sælge Caslons uddannelsesdel, hvor man især underviser i brugen af grafiske computerprogrammer. Her er det endnu åbent, hvem der vil købe aktiviteterne.

»Det er vigtigt for os, at så mange medarbejdere kommer med i et eventuelt salg af uddannelsesaktiviteterne,« siger Ole Carlson.

Caslon It havde i sit seneste årsregnskab, der sluttede med udgangen af 2007 en negativ egenkapital på -39 millioner kroner. Ole Carlson afviser, at overflytningen af aktiviteterne sker for at løbe fra gammel gæld.

»Der bliver ikke tale om nogen konkurs, så der er ingen kreditorer, der bliver efterladt,« siger Ole Carlson.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S