Bred kundeportefølje sikrer 3G mod nedgang

Den grafiske forhandler, 3G i Århus, regner med at øge overskuddet for tredje år i træk. Hemmeligheden er at kende sit marked og ikke være afhængig af få store kunder.

For nicheforhandleren 3G i Århus gælder det om at fokusere på det grafiske marked og holde godt fast i sine kunder.

»Vi har brugt det seneste år på at rette markedsføringen ind efter den målgruppe vi kender,« siger indehaver Michael Henneke.

3G har 500 aktive kunder blandt reklamebureauer, trykkerier og fotografer og fordi en stor del af kunderne er små, er 3G mindre følsomme end forhandlere, der har få, men store kunder, siger Michael Henneke. Kundemixet er ikke bevidst, forklarer han, og fortæller, at det en en konsekvens af, at virksomheden ligger i Århus, hvor bureauer og trykkerier typisk er mindre og mellemstore virksomheder.

Han er eneejer af selskabet, der tidligere var kendt som Good Guys Graphics. Siden 2005 er årets overskud steget hvert år og i regnskabet, der sluttede med udgangen af februar 2008 kom der 325.000 kroner før skat ned på bundlinjen. Omsætningen sted fra 16 millioner kroner året før til 19 millioner kroner. I år regner indehaver Michael Henneke med at få et resultat på mellem en halv og en hel million kroner.

Virksomheden flyttede ved årsskiftet til nye lokaler i Århusforstaden Viby for at få mere plads til både varer og de seks medarbejdere. En mindre del af 3G´s omsætning stammer fra distribution af high-end Eizo-skærme til kunder, der arbejder professionelt med farver. Michael Henneke siger, at Eizo-skærmene er videnstunge og han oplever ikke, at andre forhandlere er utilfredse med, at 3G både er distributør og forhandler af Eizo-skærmene. Derimod stiller han teknikere til rådighed for forhandlere, der kan få farverne til at stå rigtigt på skærmen.

»Eizosalget er drevet af kundeønsker, og kræver, at en tekniker ved, hvordan man kalibrerer en skærm,« siger Michael Henneke.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS