Google udfordrer Office

Google har købt den revolutionerende tekstbehandler på nettet ved navn Writely.com. Men købet af Writely er krigen mellem giganterne Google og Windows rykket et skridt nærmere.

Google har købt den virksomheden bag Writely.com, som er en netbaseret tekstbehandler. Det skriver Berlingske.dk.

På Writely.com kan man skrive tekster ligesom i Word og andre tekstbehandlingsprogrammer. Programmet afvikles i browseren og kræver derfor ingen installation, da det afvikles i browseren.

Med opkøbet af Writely bevæger Google sig ind på området for personlig produktivitet. Dette område er typisk domineret af Microsoft med firmaets desktop-programmer.

Microsoft og Google nærmer sig mere og mere en konfrontation. Det skyldes sammensmeltning af internettet og pc'en som arbejdsplads. Google har med købet af Writely.com bevæget sig ind på Microsofts domæne, mens Microsoft med lanceringen af sin egen egen søgeside Windows Live udfordrer Googles kerneområde.

Writely.com giver dog mulighed for noget, man ikke kan i Word og andre tekstbehandlingsprogrammer. Man kan dele tekster og dokumenter med andre brugere på hele internettet. Det er muligt at gemme sine dokumenter på nettet eller på egen harddisk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job