Eklund vil oprette kanaludvalg under IT-Branchen

Brancheforeningen for distributørerne ? det såkaldte distributørudvalg - under IT-Branchen, er dødt. I stedet arbejdes der nu på at lave et udvalg, der repræsenterer hele kanalen.

Medlem af IT-Branchens hovedbestyrelse, Ole Eklund, slår nu fast, at Distributørudvalget under IT-Branchen, som var it-distributørernes brancheforening, har nedlagt sig selv.

»Efterhånden var konsolideringen så fremskreden, at udvalget ikke længere havde sin berettigelse. Det har næsten været lagt død i halvandet år nu,« siger den nu forhenværende udvalgsformand Ole Eklund, der også er Actebis’ nordiske salgsdirektør.

I stedet arbejder man nu på at etablere bredere kanal-udvalg under IT-Branchen, fortæller Ole Eklund.

»Vi arbejder på at stifte et udvalg med den generelle kanal – inklusiv forhandlerkanalen. Det skal også være mere SMB-rettet, så vi sikrer, at den del af kanalen får sin fair del af kagen,« siger Ole Eklund.

Det nye generelle udvalg er dog ikke en realitet endnu.

»Vi arbejder stadig på, hvordan vi kan føre det ud i livet. Men flere af medlemmer i distributør-udvalget mener, det er mere logisk at lave et udvalg, der dækker den brede kanal, mens distributørudvalget reelt har haft sin tid,« siger Ole Eklund.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere