Belkin vil øge omsætningen med 40 procent

Amerikanske Belkin sætter nu storsejlet i Norden og satser på en omsætningsvækst på 40 procent i 2005. Belkin leverer et bredt sortiment af produkter, men det er især på netværksområdet, at indsatsen skal gøres.

Det beretter Darren Gonzales, som er regional business development manager i de nordiske lande.

Han peger over for CRN på, at Belkin herhjemme allerede i dag på retailsiden er inde hos F-Group og Elgiganten, ligesom der er aftaler på vej med Merlin og Coop. Marketingindsatsen vil blive forøget kraftigt, og der vil også blive sat ind over for b-t-b-forhandlere.

Produktmæssigt leverer Belkin alle de basale produkter inden for netværk - lige fra traditionelle, stationære switche til trådløse basestationer og wifi-kort til bærbare pc'er.

»Vi adskiller os fra konkurrenterne ved prissætningen, kvaliteten og vores garanti. Og så har vi den politik, at vi vil sikre forhandlerne er margin i den højeste ende på markedet,« lover Darren Gonzales.

På verdensplan forventer Belkin at omsætte for godt 6 milliarder kroner næste år, og leverandøren vil fortsætte sin strategi med selv at designe sine produkter. Det betyder blandt andet, at Belkins produkter holder en højere tekniske standard end produkterne fra mange af konkurrenterne, hævder virksomheden, som blandt andet reklamerer for, at Pre-N-kortene til notebooks har 400 procent højere rækkevidde end gennemsnittet for lignende produkter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere