Proshop tilbyder Shg-kreditorene otte millioner kroner

Kreditorer mister penge på salget af Shg. Nu afgør de, om Shg skal dø eller leve videre under Poul Thyregod, der har sat 30 millioner kroner af til opkøbet.

Poul Thyregod har tilbudt Shg's kreditorer 8,075 millioner kroner for at overtage aktiverne i den kriseramte onlineforhandler. Tilbuddet om at købe virksomheden gælder indtil mandag, hvor kreditorernes frist for at acceptere Proshops overtagelse af Shg udløber. Hvis mere end 25 procent af kreditormassen afviser tilbuddet, falder det bort.

Nu siger Poul Thyregod, at der ikke er mere at komme efter for kreditorerne og at de må sige ja til hans tilbud eller helt miste Shg.

»Advokaten har presset alt ud af den handel, der er. Hvis kreditorerne siger nej, går Shg bort, for jeg vil ikke komme med et nyt tilbud. Den kreditor, der siger nej, bærer ansvaret for at fyre 40 medarbejdere,« siger Poul Thyregod.

Med tilbuddet vil et nyt aktieselskab under Proshop blive oprettet, hvor Shg vil fortsætte med alle aktiver undtagen kundetilgodehavender og gælden, der bliver efterladt i Shg.

Ifølge den tilsynsførende advokats opgørelse skylder Shg 33 millioner kroner til leverandører og til banken. Til gengæld er der varelager og driftsinventar for ni millioner kroner. Tilgodehavender for op imod 10 millioner kroner følger ikke med i handelen, ligesom købet af Shg´s bygninger og grund bliver betalt for sig. I alt vil Proshop bruge 30 til 40 millioner kroner på overtagelsen af Shg. Resten af pengene skal bruges som garantier til leverandørerne for leverering af varer.

Poul Thyregod afviser, at han derved snyder kreditorerne, da han ikke kan være ansvarlig for, hvordan Shg hidtil har været drevet.

»Jeg køber ikke Shg for en slik, men betaler det, der er økonomisk rentabelt. Jeg kan sige til kreditorerne, at Shg fremover vil købe varer fra dem og betale,« forklarer Poul Thyregod.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job