Netbutikker glemmer at tilbagebetale porto

Forbrugerombudsmanden giver butikker opsang. (opdateret)

Artikel top billede

Flere forbrugere klager over, at onlinebutikker ikke betaler penge tilbage for fragtleveringen, når forbrugeren har fortrudt et køb på internettet. Fragt koster som regel fra 15 kroner og opefter; alt efter pakkens størrelse. Forbrugerombudsmand Henrik Øe giver derfor nu en opsang til de danske netbutikker.

Han siger i en pressemeddelelse, at forbrugeraftaleloven giver forbrugeren 14 dages fortrydelsesret, når denne handler ved fjernsalg, eksempelvis ved køb over internettet.

Det er ikke nok blot at betale prisen for varen tilbage. Gebyret for fragt af varen ud til kunden skal også betales tilbage. Kunden skal dog selv betale portoen for at sende varen tilbage til butikken, siger Forbrugerombudsmanden.

Kritikken får de danske netbutikkers sammenslutning, Foreningen for Distance- og Internethandel (FDIH), til at præcisere, at kundens 14 dages returret også gælder for tilbudsvarer, men derimod ikke ved køb af madvarer og lotto. Læs præciseringen her.

Desuden er det ikke muligt at fifle sig ud af returretten ved at lave særlige handelsbetingelser, skriver FDIH. Som ComON's omtale af sagen om øreauktioner viser, så vil det dog i nogle tilfælde være muligt at undgå returretten ved at få kundens aktive samtykke til, at den forsvinder. Det gælder eksempelvis ved salg af tjenesteydelser eller varer, som speciallaves til forbrugeren, siger forbrugeraftalelovens paragraf 18. For fysiske varer vil forbrugeren altid have ret til at sende varen retur inden for 14 dage.

 

Læses lige nu

    Lessor Group

    Business Analyst for our Danløn Scrum team

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Release og Change Manager til DeMars i Cyberdivisionen, Hvidovre.

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S