IDC: CBC lever også om 10 år

Analysevirksomheden IDC spår at forhandlerkæder CBC, der nu fylder 10 år, også lever i 2013. Men sammensætningen af forretninger i kæden vil formentlig være en anden til den tid.

»CBC er jo en lidt speciel kæde. Den består af frie og uafhængige forretninger, men også af mange forskellige slags forretninger. Kæden kan nok leve i endnu 10 år, men nogle af butikkerne vil få det svært,« siger IDC-analytikeren Anders Elbak.

Han mener, at den gruppe af CBC-medlemmerne, der vil få det svært i det kommende tiår, er dem, der har butik, og sælger både til private og til virksomheder. Den type forretninger vil blive presset voldsomt af for eksempel store detail-kæder, der også sælger IT-produkter, men gør det til en mere attraktiv pris.

Den eneste måde den type forretninger kan overleve på, er ved at finde sig en niche - som for eksempel være handel med brugte spil - men der er formentlig ikke nicher nok til dem alle, og derfor vil nogle blive nødt til at lukke.

Derimod er Anders Elbak optimistisk på vegne af både de CBC-medlemmer, der er målrettede mod erhvervskunder, og dem, der blander salg af IT-varer med traditionelle kontorforsynings-produkter. Her har store forhandlere svært ved at konkurrere med de lokale CBC-forhandlere, der kender de mindre virksomheder i lokalområdet godt.

CBC-direktør Peder Hvejsel er ikke enig i Anders Elbaks betragtning. Han mener CBC-kæden allerede er på vej væk fra detail over mod business.

»Som det er i dag er det umuligt at leve af detail, og det bliver værre fremover. Det ved vores medlemmer godt, og derfor går mange over mod business-markedet. Allerede i dag henter alle CBC-medlemmer mindst halvdelen af deres omsætning på business-markedet,« siger Hvejsel og fortsætter:

»Om 10 år har vil der være mange, der ikke har lukket forretningen, men lukket deres detail-afdeling, og er gået helt over til business. Det er en del af en naturlig forandring, der i og for sig startede allerede med den første virksomheds-PC-ordning.«

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura