IDC: CBC lever også om 10 år

Analysevirksomheden IDC spår at forhandlerkæder CBC, der nu fylder 10 år, også lever i 2013. Men sammensætningen af forretninger i kæden vil formentlig være en anden til den tid.

»CBC er jo en lidt speciel kæde. Den består af frie og uafhængige forretninger, men også af mange forskellige slags forretninger. Kæden kan nok leve i endnu 10 år, men nogle af butikkerne vil få det svært,« siger IDC-analytikeren Anders Elbak.

Han mener, at den gruppe af CBC-medlemmerne, der vil få det svært i det kommende tiår, er dem, der har butik, og sælger både til private og til virksomheder. Den type forretninger vil blive presset voldsomt af for eksempel store detail-kæder, der også sælger IT-produkter, men gør det til en mere attraktiv pris.

Den eneste måde den type forretninger kan overleve på, er ved at finde sig en niche - som for eksempel være handel med brugte spil - men der er formentlig ikke nicher nok til dem alle, og derfor vil nogle blive nødt til at lukke.

Derimod er Anders Elbak optimistisk på vegne af både de CBC-medlemmer, der er målrettede mod erhvervskunder, og dem, der blander salg af IT-varer med traditionelle kontorforsynings-produkter. Her har store forhandlere svært ved at konkurrere med de lokale CBC-forhandlere, der kender de mindre virksomheder i lokalområdet godt.

CBC-direktør Peder Hvejsel er ikke enig i Anders Elbaks betragtning. Han mener CBC-kæden allerede er på vej væk fra detail over mod business.

»Som det er i dag er det umuligt at leve af detail, og det bliver værre fremover. Det ved vores medlemmer godt, og derfor går mange over mod business-markedet. Allerede i dag henter alle CBC-medlemmer mindst halvdelen af deres omsætning på business-markedet,« siger Hvejsel og fortsætter:

»Om 10 år har vil der være mange, der ikke har lukket forretningen, men lukket deres detail-afdeling, og er gået helt over til business. Det er en del af en naturlig forandring, der i og for sig startede allerede med den første virksomheds-PC-ordning.«

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S