Ny netværksleverandør på det danske marked

Den amerikanske netværksleverandør F5, som er specialiseret i styring af applikationstrafik - application traffic management - går nu aktivt ind på det danske marked. Nordisk direktør Jan Hornqvist forventer, at der i løbet af i år bliver fundet fem til ti forhandlere af F5's netværksprodukter.

Forhandlerne skal opdyrkes sammen med specialdistributøren Network Technologies, oplyser han.

Selv om F5 leverer specialiserede produkter ønsker han ikke kun at få kontakt til store forhandlere, som traditionelt besidder afdelinger med høj netværkskompetence, og som har gode kontakter i det segment af storkunder - for eksempel banker - som i dag er F5's kundefundament.

»Det er vigtigt også at have de små forhandlere, som kan adressere nye kunder,« argumenterer han.

Foruden de nye forhandlere forventer Jan Hornqvist at etablere sig med et kontor i Danmark - der skal ansættes danske F5-folk i løbe af andet halvår, oplyser han.

F5's koncept er netværksprodukter, som er gode til såkaldt application traffic management. I forhold til traditionelle switche og routere kigger F5's produkter længere ind i de enkelte datapakker, som sendes rundt i et virksomhedsnetværk. Det giver en højere prioritering af trafikken i netværket, hvorved effektiviteten i nettet øges.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere