Android presser iPhones markedandel

Googles smartphone-system på vej mod verdensdominans.

Salget af smartphones sætter den ene rekord efter den anden.

Ifølge en helt frisk opgørelse fra Gartner, var der tale om en regulær fordobling af det globale salg i årets tredje kvartal sammenlignet med samme periode i fjor.

Tallene viser, at Android nu er det næstmest dominerende oprativsystem i det globale kamp om smartphone-markedet.

Android er nu oppe på at styre hver fjerde smartphone. Det dominerende system på verdensplan er fortsat Symbian, men her går trenden voldsomt nedad – Symbian OS er faldet fra at have knap halvdelen af smartphone-markedet (44,6 procent) til kun godt en tredjedel (36,6 procent) i tredje kvartal 2010.

Tallene viser, at Apple trods flot vækst på smartphone-fronten er presset af fremadstormende Google

iOS er målt på markedsandele gået en smule tilbage – fra 17,1 i tredje kvartal 2009 til til 16,7 procent i 3. kvartal 2010.

Hvis vækst-tendenserne fortsætter, vil Android om ikke så lang tid være det største operativssystem på den vigtigste og hurtigst voksende teknologiplatform i verden – smartphones.

Generelt vokser smartphones-salget nemlig meget mere end det samlede mobil-salg. I dag er cirka hver femte solgte telefon i verden en smartphone – for et år siden var det ikke engang hver syvende.

På det overordnede mobilmarked er Nokia stadig størst fulgt af Samsung, LG og Apple.

Se alle tallene her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos