Spilfolket vilde med Nvidia og Intel

En ny stor undersøgelse viser at Intel og Nvidia har den største bid af spil-pc-markedet.

Spilfirmaet Valve har gennemført en stor hardware-analyse gennem sin online-platform Steam, som omfatter data fra mere end 300.000 brugere. Der er tale om den største undersøgelse af sin art, og Steam-programmet sørger selv for at hente systemoplysningerne, så resultatet skulle give et meget nøjagtigt fingerpeg af den aktuelle hardware-situation.

Tallene skal nok læses med det forbehold, at Steam-brugere i forvejen er flittige computerspillere og derfor også har en noget kraftigere pc-konfiguration end gennemsnits-brugeren. Men alligevel er det overraskende, at en stor andel af brugerne stadig sidder med forholdsvis langsomme computere.

Blandt de 300.000 brugere i undersøgelsen har 61,6 pct. stadig en single-core-processor, mens 35,4 pct. har en model med to kerner. Kun 2,9 pct. har en quad-core-processor. To ud af tre brugere har mindre end 2 GB hukommelse i maskinen.

På listen over de mest udbredte grafikkort findes mange modeller, der er mellem to og fire år gamle. Det hurtige GeForce 8800 fra Nvidia er installeret hos omkring 10 pct. af spillerne.

Nvidia er generelt dominerende med 52,4 pct. af grafikkort-markedet, mens AMD/ATI ligger på 29,4 pct. Det ser heller ikke godt ud for AMD på processor-markedet, hvor 55,8 pct. har en cpu fra Intel, mens 44,2 pct. har en AMD-processor.

Spilfolket har ikke travlt med at opgradere til Windows Vista, selvom det understøtter den nye grafik-platform DirectX 10, viser undersøgelsen. Kun 14,1 pct. har skiftet til Vista, mens 84,34 pct. holder fast i Windows XP.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S