Klagenævn kritiseres for absurd lang sagsbehandling

Dansk Erhverv kritiserer Forbrugerklagenævnet for lange behandlingstider på klager.

En netop offentliggjort afgørelse om forhandleren Noteman har været to år og to måneder undervejs, inden Forbrugerklagenævnet traf en afgørelse. Det får forbrugerpolitisk chef i Dansk Erhverv, Lone Rasmussen til at kalde sagsbehandlingstiden i nævnet for absurd.

»Det er helt absurd med de lange sagsbehandlingstider, som forbrugerklagenævnet har. Det bør ikke tage mere end seks måneder at få behandlet en klage,« siger Lone Rasmussen, Dansk Erhverv.

Hun sammenligner med regeringens fokus på en kvalitetsreform og foreslår, at der bliver sat klare regler for, hvor længe en sag må ligget på et skrivebord. Et af midlerne kan være at kræve en bedre klagebeskrivelse. Og så vil hun have mere specialiserede sagsbehandlere og sagkyndige.

»Man kunne starte med at lave en mere præcis klagebeskrivelse, så klagen ikke skal cykle frem og tilbage mange gange, inden den er belyst. Man kunne også sørge for en større specialisering af medarbejderne i Forbrugerklagenævnet, så der opbygges erfaring inden for behandling af forskellige klager, som for eksempel it-klager,« lyder det fra Lone Rasmussen.

Hun forklarer, at de årelange sagsbehandlingstider gør det svært for virksomhederne at lære af de erfaringer, en klage sag giver. Desuden er der et praktisk problem med at skaffe oplysninger om en klagesag, hvis en medarbejder forlader virksomheden. Så forsvinder den viden også, som medarbejderen har haft. Desuden får virksomhederne svært ved at lære af en afgørelse.

»Når en virksomhed får en afgørelse i en klagesag - hvad enten den har fået medhold eller har tabt - så giver det vigtig læring i forhold til andre sager. Men hvis der går så lang tid, så har alle jo glemt, hvad sagen handlede om og en afgørelse hjælper ikke virksomheden til at indøve nye procedurer,« siger Lone Rasmussen, Dansk Erhverv.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S