Billion på dansk forhandlerjagt

Billion vil ikke nøjes med en tilværelse som OEM-producent af netværks-produkter. Nu satser den taiwanesiske gigant på at opbygge både brand og kanal i Norden.

Billions satsning på at blive et kendt mærke i Norden blev egentligt indledt for over et år siden, men det er først nu, offensiven for alvor får tilført ressourcer. Billions nordiske chef, den tidligere EET-mand Henrik Høyer, går målrettet efter at kapre 40-50 danske forhandlere.

En specialiseret distributør er allerede på plads. Det er CM Nordic i Haslev, der har bundet sig så meget op på netop Billion, at det fylder hovedparten af den lille distributørs omsætning.

Billion sælger ifølge en pressemeddelelse high-end produkter, der for eksempel kombinerer SSL-routere og firewall i én box.

Tilbudet til forhandlerne er ret enkelt: Sælg produkterne og få en avance. Nærmere certificeringsprogrammer og dyre uddannelsesprocesser er der ikke noget af.

»Vi skal ikke ud og tage forhandlernes tid med alle mulige tiltag. Vi vil blot opbygge en god gammeldags salgskanal med producent, distributør og forhandler,« siger Henrik Høyer.

Det produkt, som Billion i særlig grad håber vil tiltale danske forhandlere, er kombiroutereren, der primært er velegnet til mindre og mellemstore virksomheder.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS