Europas største fiberforbindelse lagt i Danmark

I weekenden blev Europas største fiberoptiske forbindelse lagt i jorden. Kablet rummer 624 fibertråde, der har kapacitet til at overføre datamængder på 50 millioner Gigabit i sekundet. Hidtil var en forbindelse med 288 tråde den største, der var lagt på dansk plan. Kablet er over 10 km langt og produceret af det danske selskab Draka fra Brøndby.

Det danske selskab Cablux har udført det tekniske arbejde i forbindelse med installationen, oplyses det.

Linjen er en såkaldt redundant forbindelse (to linjer à hver 5 km), der er lagt i københavnsområdet for et dansk selskab. Hidtil havde selskabet en forbindelse bestående af to kabler med 240 tråde, men den kapacitet var ikke længere nok. Derfor er den fiberoptiske forbindelse i røret udvidet til i alt at rumme 1104 tråde.

»Optiske forbindelser af den her størrelse bruges til at overføre data mellem eksempelvis to destinationer, hvor det er uhyre vigtigt, at der er en nøjagtig kopi af dataen tilgængelig i samme øjeblik, som den er opdateret. Det gør sig blandt andet gældende for store serverparker, hvor der altid skal være en 100 procent identisk backup, så kunderne under ingen omstændigheder risikerer at miste information,« forklarer Henrik Mütze, salgs- og marketingdirektør i Cablux, der har udført entreprisen.

Det nye kabel, der tages i drift i løbet af foråret, har en diameter på knap 25 mm og er et af de mest kompakte kabler, der nogensinde er fremstillet med dette antal optiske fibre.

Med fibrenes teoretiske transmissionskapacitet udnyttet til det yderste kan kablet overføre datamængder på 50.000 terabit i sekundet, hvilket er det samme som 50 millioner gigabit i sekundet eller telefonsamtaler svarende til 500 milliarder telefonkanaler. Omsat til TV-programmer svarer det til 500 millioner TV-kanaler.

Kablet er specialproduceret til opgaven af den danske producent af optiske kabler, Draka Comteq Denmark i Brøndby, mens det danske selskab Cablux har stået for totalentreprisen. Entreprenørarbejdet er udført af Petri & Haugsted.

Cablux har hovedsæde i Silkeborg, men salgs- og installationsafdeling i Ishøj, hvorfra opgaven er udført.

Selskabet har specialiseret sig i at installere og servicere fiberoptiske forbindelser, og er med over 20 ansatte Danmarks største specialiserede installatør af fiberoptik. Inden for de seneste par år har selskabet blandt andet været hovedentreprenør og har udført totale fiberinstallationer for blandt andet KMD, PBS, DM Data og CSC, oplyses det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere