Danske elektronik-forhandlere er onlinedukse

Mere end halvdelen af online-forhandlere af forbrugerelektronik i EU overholder ikke reglerne. Den danske forbrugerombudsmand mener, at kunderne er bedre stillet i en dansk webbutik.

Elektronik-forhandlerne i Europa har generelt store problemer med at overholde reglerne for onlinehandel, når det gælder om at give retailkunderne de rette oplysninger og service. Det skriver Ekstrabladet.

»Forbrugerne bliver snydt, så vandet driver. I 55 procent af alle sager overholdes reglerne ikke,« siger EU's forbrugerkommissær, Meglena Kuneva, der står bag en undersøgelse af onlinehandlen med digitalkameraer, MP3-afspillere og anden elektronik i 28 lande.

Onlineforhandlerne har ifølge bladet især svært ved at følge reglerne for returret, endelig slutpris og informationer om produktet.

Derimod er det anderledes rosenrødt i Danmark, når Forbrugerombudsmanden ser på den danske del af cybermarkedet. Selv om seks ud af ti danske butikker ikke lever op til kravene, er det ifølge jurist ved Forbrugerombudsmanden Eva Sjøgren kun tale om mindre fejl i de danske webbutikker.

»Der har været mindre uregelmæssigheder. Nu skal vi i gang med at undersøge de mulige overtrædelser nærmere og derefter skrive ud til de erhvervsdrivende og bede dem om at bringe tingene i orden,« siger Eva Sjøgren til bladet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere