Dansk patent på billedlogon

Århusianske Pamci Networks har fået patent på sikker logon via billeder. Men NemID sætter kile i succesen.

Århusianske Pamci Networks, der står bag Boxknox, har siden 2007 forsøgt at overtale it-verdenen til at bruge deres sikkerhedssystem, der anvender billeder i stedet for indtastede kodeord. Den indlysende fordel er, at man undgår at huske besværlige kodeord, og at hackere ikke umiddelbart kan aflytte den indtastede kode.

Nu har Pamci Network efter tre år fået europæisk patent på dets sikkerhedsløsning, der er bygget ind i kodeords-pungen Boxknox. Og sikkerhedsløsningen vil firmaet gerne sælge til virksomheder, der har brug for at tilbyde sine kunder sikker og let login.

”Vores løsning har et sikkerhedsniveau, som der ikke er mange andre løsninger, der kan opnå. En sms-løsning har én fordel. Og det er, at brugerne kender systemet. Men det har stadig en sikkerhedsudfordring i ”Man in the browser”, hvor hackere går ind og overtager browseren. Det kan vi forhindre,” siger medstifter Morten Djernæs. Pamci kalder sin opfindelse Pixlogin. Frem for at huske en tekst- eller tal-kode, skal kunden bare huske to billeder. Ved at vise 100 billeder til bankkunden på computerskærmen kan kunden umiddelbart genkende sine billeder og aflæse den kode, der er knyttet til billederne. For at optimere sikkerheden taster bankkunden koden fra sine billeder ind i et program i sin mobiltelefon, som automatisk laver den adgangskode, der indtastes, når kunden logger ind i sin bank.

De 100 billeder gør, at der er 10.000 unikke muligheder for at skabe en unik engangsnøgle.

NemID har trukket gulvtæppet væk
Men selv om patentet nu er i hus, så er der lang vej hjem. Og vejen er op ad bakke.

I Danmark har NemID sat sig på alle de banker, som Pamci Network havde forventet at sælge til. Pamci Network mener, at NemIDs løsning med nøglekort, der sendes via Post Danmark, er et skridt tilbage på evolutionsstigen - men firmaet erkender nederlaget.

"NemID er en unik løsningsmodel. Og der er ingen tvivl om, at det er vejen frem, og at den bliver standardiseret. Så det er der ingen sure miner over hos os. Men det fjerner jo en nem indgang til det danske marked. Vi kan ikke gå ud og sælge til bankerne. Og da det altid er bedst at få sit produkt til at virke på sit hjemmemarked, så er det op ad bakke for os," siger Morten Djernæs.

"Næste trin er at samarbejde med en global it-virksomhed, der kan være interesseret i at sælge løsningen til i første omgang de europæiske banker. Mens fordi idéen bryder med gammel vanetænkning, har det faktisk vist sig at være en kompliceret opgave at få opfindelsen helt frem i lyset", siger Morten Djernæs.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune