Dom i Fairpoint-bortførelse

Østre Landsret skærper dom til otte års fængsel for at bortføre Fairpoint-medarbejder.

Tre mænd med polsk statsborgerskab er i Østre Landsret hver blevet idømt otte års fængsel for bortførelse af en medarbejder fra GPS-distributøren Fairpoint og dennes ægtefælle. Dermed har landsretten skærpet byrettens dom fra 2008 med et år. Det skriver Ritzau.

De tre polakker, Piotr Litwin, Joroslaw Olszak og Dominik Skora brød ind til manden og hans ægtefælle i Ganløse, mens parret sov. Her tvang de parret til at køre med dem til mandens arbejdsplads, Fairpoint i Allerød. Røveriet måtte dog opgives, og parret blev efterladt på en motorvej.

Bortførelsen skete i 2007, hvor kriminelle i flere omgange gik efter GPS-modtagere, der ligesom nu er populære, og dengang også var væsentlig dyrere i handlen. Således fik en anden GPS-distributør Data Team ved Ringkøbing i den modsatte ende af landet ubudne gæster to gange på en uge, hvor tyve brød ind og på professionel vis sørgede for at tilrane sig de små navigationssystemer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere