IT-kunder vil købe, men stiller flere krav

Vækst og nye vinde blæser over det danske IT-marked, hvor SMB-kunderne er villige. Men de stiller nye krav og begynder i det hele taget at ligne high-end kunderne i deres investeringsmønster, sagde IDC's direktør Per Andersen på analysehusets årlige konference om trends på IT-markedet.

Der er en sammenhæng mellem væksten i økonomien og investeringslysten i IT-branchen.
Det har IDC fået bekræftet flere gange og senest ved en undersøgelse foretaget blandt 400 danske virksomheder.

"Investeringsindekset viste sig markant opadgående i 2004 og vi forudser en vækst i IT-markedet på mellem 5 og 6 procent i 2005 og 2006," fortalte IDC's direktør Per Andersen, der i dag holdt oplæg på analysehusets konference, IDC Directions 05, på Amager.

Væksten i investeringerne vil ifølge Per Andersen fordele sig ligeligt på salg af hardware, software og services.

Særligt interessant er SMB-segmentet:
"Det er det største og mest komplekse marked, og så er investeringsmønstrene i den øverste ende af SMB-segmentet begyndt at ligne de store kunders," sagde han.

Ifølge IDC er IT-indkøberne begyndt at stille andre og nye krav til deres IT-løsning. Der er to nye megatrends.

For det første er der kommet langt mere fokus på IT som redskab til at forbedre forretningen - i stedet blot et nødvendigt redskab, der skulle være billigt, stabilt og sikkert.

For det andet har konvergensen mellem teknologierne gjort kunderne mere bevidste om, hvilke krav de skal stille til platforme, disses åbenhed samt muligheder for samspil med øvrige løsninger.
"Det hele er mere komplekst og det bliver kundernes krav også. I dag skal kunderne typisk vælge mellem at bruge IT-forhandleren som integrator eller selv at integrere."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere