Anmeldere roser Palm Pre-smartphone

IPhone skal gøre sig klar til at træde ned fra tronen. Ifølge anmeldere er Palm Pre den nye konge i byen.

på lørdag er det p-dag i USA.

Den 6. juni kommer den længeventede Palm Pre på gaden til manges store forventninger´, fordi den er spået en plads ved siden af den populære iPhone - og måske endda over iPhonen.

Palm viste vidunderet frem ved årets CES-messe i Las Vegas tidligere på året, men dengang fik omverdenen ikke lov til at teste og afprøve smartphonen.

Men det har en gruppe anmeldere nu, og det er blevet en mængde anmeldelser, der er yderst positive.

Hos Gizmodo mener man, at Pres nyskabte software bringer nogle nye ting på banen, der skubber grænserne for, hvad en smartphone kan. Det samme gjorde Android-styresystemet, men Pre gør det endnu bedre.

Men hvor softwaren får ros, så er der hug til de hårde dele af telefonen. Telefonens indpakning virker billig og løs. Kameraet er 3MB men ikke betragteligt bedre end 2 MB pixel kameraet i iPhone.

Til gengæld er der roser til skærmen. Det er den bedste skærm på en telefon til dato, mener anmelderen. Multi-touch skærmen er simpelthen hurtigere og mere præcis end for eksempel iPhonen. Desuden har den klare farver og god kontrast.

Batterilevetiden ligger på cirka en dag, når telefonen bruges til andet end at ringe i.

Generelt er det det såkaldte WebOS-styresystem, der gør telefonen unik. Det er hurtigt og brugervenligt og har mange brugbare funktioner. Muligheden for at have flere programmer åbne på samme tidspunkt, er også flot udført, selv om det stjæler en del processorkraft.

De samme positive opdagelser har anmelderen på Sydney Morning Herald også gjort.

Han er blandt andet imponeret over Pres måde at samle kontakt- og kalenderinformationer fra flere kilder. For eksempel Google, Facebook eller en Exchange-server. For eksempel sørger telefonen for, at der ikke er nogle dobbeltgængere i telefonbogen og billeder fra Facebook bliver automatiske lagt ind som profilbilleder på personerne i ens kontaktbog.

David Pogue fra New York Times kalder telefonen for en elegant remixet udgave af iPhone.

Men anmelderne kan blive tvunget til at revurdere deres forudsigelser, når Apple i denne måned kan fremvise en større opdatering af softwaren i iPhone, der bringer nyt liv i den ét år gamle telefon.

Men indtil da har iPhonen fået en habil konkurrent.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

    Sydjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)