Danskerne er bange for sikkerheden på nettet

Danskerne er stadig utrygge ved internet. Af de knap tre millioner danskere der har adgang til pc i hjemmet, har 74 pct. installeret antivirusprogrammer og over halvdelen har tillige installeret firewalls. Alligevel afholder mange sig fra at sende fortrolige oplysninger over nettet.

Det konkluder Ministeriet for videnskab, teknologi og udvikling på grundlag af undersøgelserne »Status på it-sikkerheden i Danmark« samt »Borgerne og it-sikkerheden«, der er udarbejdet af Danmarks Statistik i samarbejde med ministeriet.

I undersøgelsen fremgår det, at hele 48 pct. af de adspurgte med adgang til en pc bevidst vælger ikke at sende fortrolige oplysninger over nettet. Kun 19 pct. af de adspurgte bruger digital signatur og/eller kryptering.

De danskere, der ikke anvender it-sikkerhedsprodukter, begrunder det med, at det er for svært at installere, eller at de ikke forstår vejledningerne.

»Undersøgelsen bekræfter, at der er behov for en øget og forståelig information om it-sikkerhed til borgerne, så der skabes trygge rammer for it-anvendelsen,« siger formand for Rådet for it-sikkerhed, Allan Fischer-Madsen.

Og det er lige præcis hvad rådet har tænkt sig. I samarbejde med Ministeriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling forbereder Rådet for it-sikkerhed flere tiltag, der skal give borgere og virksomheder adgang til information og vejledning på en lettilgængelig måde.

»Meget tyder på, at der skal satses mere på at få gennemført it-sikkerhedsprocedurer i virksomhederne, og at medarbejderne løbende bør uddannes omkring it-sikkerhed for at opnå en øget it-sikkerhed, « siger Allan Fisher-Madsen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job