Damgaard: Ikke mit ønskejob

Den nyudnævnte konstituerede direktør Henrik Damgaard understreger, at han ikke er kandidat til en permanent ansættelse i jobbet som dansk direktør for Tech Data.

Henrik Damgaard blev headhuntet til jobbet som konstitueret direktør, men han har ingen ambitioner - eller ønsker - om at blive hængende i Tech Data længere end nødvendigt.

»Hvis jeg var gået efter det faste job, havde vi jo ikke lavet denne her konstruktion, hvor jeg kun skal fungere i firmaet på kort sigt,« siger han.

Hvorfor vil du kun være i Tech Data på midlertidigt basis?

»Dette er ikke ønskejobbet for mig. Mine interesser løber i lidt andre retninger,« siger han.

Henrik Damgaard, der startede i Tech Data for to dage siden, har belavet sig på, at det kan tage adskellige måneder at finde en fast direktør, men han regner ikke med at der går år og dage, før en permanent ordning er på plads, og han derpå er fri igen.

Damgaard forlod Atea i januar og har i den mellemliggende tid ikke haft ansættelser i virksomheder.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network