Lancering af Asus eee udsat - igen

Danske forhandlere, der havde håbet at kunne sælge Asus eee-computere i løbet af sommeren må endnu en gang ruste sig med tålmodighed. Seneste melding lyder på at eee-computerne endnu en gang er forsinkede og måske først kommer til august.

Mikael Koark, der er nordisk marketingchef for Asus i Norden, må endnu en gang udskyde lanceringen af Asus eee på det danske marked. Sidst i juli eller først i august er nu hans bud på en lancering.

»Vi ved det ikke endnu. Vi har ikke fået bekræftet, hvornår vi får afsendt varerne fra Asien,« siger Mikael Koark.

Han kan heller ikke fortælle, hvilke versioner af Asus eee, der ender med at blive lanceret i Danmark.

»Vi vi sende både en syv tommers version og en ni tommers version på markedet. Men jeg kan ikke sige, hvilke, der er med i den første sending,« fortæller Mikael Koark.

Koark vil ikke kommentere direkte på, hvorfor Asus har valgt at udsætte lanceringen af eee i Danmark.

»Det er en prioritering foretaget i hovedkvarteret på Taiwan. Her har man valgt at forsyne de markedet, hvor eee allerede er lanceret først, før man ønsker at lancere i Danmark,« siger han.

Han indrømmer samtidig, at det ikke er normalt, at Norden bliver nedprioriteret ved lanceringer, som det er sket med eee.

»Normalt lancerer vi vores high-end-produkter først i Norden. Netop fordi det nordiske marked er meget avanceret. Men det har Asus på Taiwan ikke valgt at gøre denne gang,« siger Mikael Koark.

Mikale Koark indrømmer, at han gerne havde set en tidligere lancering, men håber at det ikke kommer til at gå ud over salget.

»Selvfølgelig ville det have været bedst, hvis vi havde kunnet levere noget tidligere. Allerhelst i maj. Men på den anden side så kommer vi på markedet før september, hvor konkurrenterne kommer på banen med deres Atom-produkter. Derfor er det min fornemmelse, at det ikke kommer til at gå ud over salget,« siger Mikael Koark.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Everllence

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory