Spil og serversoftware holder Microsoft oppe

Microsoft Corp kunne i sit første kvartal præstere en samlet omsætningsfremgang på 11. procent. Fremgangen skyldes primært Xbox 360 og SQL Server.

Den ordinære Windows-forretning, som udgør omkring 60 procent af Microsofts samlede omsætning, voksede kun meget moderat i det finansielle første kvartal, som sluttede 30.september.

Til gengæld var der en vækst på 17 procent i omsætningen af server-software såsom SQL Server og Windows Server samt ikke mindst en massiv vækst på spil-området. Microsofts Entertainment og Devices-division, hvor Xbox 360 befinder sig, voksede med hele 70 procent.

I alt lykkedes det verdens største softwareselskab bogføre et samlet salg på 10,8 milliarder dollars, hvilket er 11 procent mere end samme kvartal i fjor.

Også Microsofts driftsresultat voksede med 11 procent. Det blev på den nette sum af 4,5 milliarder dollars.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere