Microsoft dedikerer sig til Autodesk

De to firmaer har netop annonceret en aftale om, at de vil udveksle og udnytte hinandens teknologier med henblik på at gøre deres produkter mere kompatible.

Det skal være lettere for kunder til Autodesk og Microsoft, at få de respektive firmaers software til at køre sammen - og at viderudvikle på dem.

De to softwaregiganter har netop indgået en aftale om udveksling af teknologier og får dermed adgang til hinandens beskyttede opfindelser.

Det handler om patenterede teknologier inden for data management, collaboration, digital design, digitale effekter, styring af digitale rettigheder, projektstyring og computer-aided design.

Ifølge Microsofts generalchef Brad Smith udgør sådanne aftaler hjørnestenen i dagens softwareindustri og de er essentielle for at man i det hele taget kan udvikle kompatible IT-løsninger.

Microsofts aftale med Autodesk er et led i Microsofts løbende forsøg på at gøre det lettere for andre spillere at få adgang til viden om Microsofts teknologier, der er baseret på en omfattende indsats.

Softwaregiganten har allerede indgået lignende aftaler med Cisco, Siemens og SAP.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg