Væksten udeblev for Maconomy

Maconomy forventede et begyndende globalt opsving i 2004. Det udeblev. Derfor var man ikke i stand til at bygge videre på sidste års flotte resultat. Det blev til et overskud på 2,6 millioner kroner mod 6,2 millioner i 2003.

Efter at Maconomy fik vendt flere års nedtur i 2003 og endelig kunne præsentere et overskud, var forventningerne store til 2004. Man forventede vækst på mere end 10 procent i forhold til 2003, men dette udeblev. Man opnåede i 2004 en omsætning på 146,6 millioner kroner, hvilket er på niveau med omsætningen i 2003 på 150,4 millioner kroner.

Maconomys forventning til året var en omsætning på 170 millioner kroner, og et resultat før skat på 12 millioner kroner. Efter et tilfredsstillende 1. kvartal måtte bestyrelsen dog konstatere, at opsvinget ikke kom i det forventede omfang. Yderligere udeblev den del af Maconomys omsætning, som man forventede fra partnerkanalen.

Den væsentligste del af den forventede partneromsætning skulle være kommet fra Maconomys distributør for Asien. Denne omsætning udeblev dog. Derfor har Maconomy midlertidigt skrinlagt projektet med at tilpasse selskabets software til det asiatiske marked og satser nu i stedet alene på de dele af markedet, der benytter engelsksproget software.

Administrerende direktør i Maconomy, Bent Larsen, blev onsdag enig med bestyrelsen om, at han fratræder sin stilling ved den ordinære generalforsamling 27. april 2005.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

LB Forsikring

Product Owner til medlemsrelationen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job