IBM støtter Opteron-processoren fra AMD

Den kombinerede 32- og 64-bit Opteron-processor er AMD's første skridt ind på markedet for 64-bit processorer beregnet til servere og kraftige arbejdsstationer. Nu lover IBM at støtte med servere baseret på den nye AMD processor.

Samtidig laver Microsoft særlige Opteron-udgaver af Windows.

Der vil komme specielle Opteron-optimerede udgaver af både Windows XP, Windows Server 2003 og SQL Server - og betaudgaver af både serverudgave og klientudgave forventes at være tilgængelige om få måneder.

IBM vil have sine første Opteron-systemer klar senere på året. Til nyhedstjenesten CNet siger IBM's chef for eServer-systemerne at det er tilbagemeldinger fra kunderne, der er skyld i beslutningen.

»Virksomheder har efterspurgt en server, som kan levere relativ høj ydelse og inkluderer 64-bit funktionalitet til en lav pris,« siger Shearer til nyhedstjenesten.

Også Sun og Oracle vil støtte Opteron gennem selskabernes software, ligesom Fujitsu-Siemens har annonceret at selskabet vil udsende en Opteron-baseret arbejdsstation.

Inden for Linux-verdenen understøttes Opeteron i første omgang af både SuSE, Mandrake og Red Hat.

Opteron processoren er det seneste skud på stammen fra AMD. Det er en kombineret 32- og 64-bit processor, der - i modsætning til Intels 64-bit processor Itanium - kan afvikle 32-bit applikationer uden at det går ud over hastigheden. Dermed henvender Opteron sig primært til miljøer som gradvist vil gå fra 32-bit til 64-bit databehandling.

Processoren er i første omgang kommet i forskellige udgaver med en klokfrekvens på mellem 1,4 og 1,8 GHz.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S