Google anklager Microsoft for afpresning

Google kritiserer Android-licensaftalen mellem Samsung og Microsoft.

Artikel top billede

En ny licensaftale betyder at Samsung skal betale Microsoft et beløb for hver solgt smartphone og tablet med Android. Microsoft har længe hævdet, at Android krænker firmaets patenter. Microsoft har allerede en aftale med en anden stor producent af Android-telefoner, HTC, og mangler nu kun Motorola Mobility, som er ved at blive solgt til Google.

Hos Google har man reageret meget negativt på aftalen, som kan gøre telefoner med Android dyrere. Google beskylder Microsoft for at afpresse konkurrenterne.

"Det er den samme taktik, som vi har set igen og igen fra Microsoft. De har ikke formået at få succes på smartphone-markedet og forsøger nu i stedet at bruge juridiske metoder for at afpresse andre til at aflevere en del af deres profit, samtidig med at de bremser innovation. Vi er stadig fokuseret på at bygge ny teknologi og hjælpe vores partnere," lyder meldingen fra Google.

Hos Microsoft ser man ikke overraskende lidt anderledes på sagen. Microsofts chefjurist Brad Smith siger til All Things Digital at man vil forsøge at få alle producenter af Android-enheder til at betale en fast licensafgift per enhed.

"Der er en god chance for at vi vil se tilbage på denne dag og sige at det var dagen hvor vi havde nået et afgørende vendepunkt i markedet," siger Brad Smith.

Han mener at Samsung-aftalen sender et klart signal til resten af Android-producenterne.

Der spekuleres allerede på om Microsoft vil forsøge at få Amazon til at betale licens for sin nye Android-tablet Fire. Microsoft og Amazon har en tidligere aftale der dækker Kindle og andre Linux-baserede produkter, men den gælder ikke for Android-produkter.

Foruden Samsung og HTC har Microsoft også indgået Android-relaterede licensaftaler med Viewsonic, Aver og flere andre firmaer, og Microsoft har sagsøgt Motorola og Barnes & Noble for at få dem til at betale.

PensionDanmark

AI Automation Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager

Københavnsområdet

LINK Mobility

Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S