Boyum køber finsk

Vi tager Sverige til næste år, lyder der fra en en ekspansionslysten Michael Boyum der netop har købt to finske SAP-forhandlere.

Artikel top billede

Norden er målet. Boyum IT har købt sig ind i Norge, og nu har den danske SAP Business One-forhandler netop købt to forhandlere i Finland. PWS Data og SEC IT bliver til sig Boyum IT Finland Oy

»Lige nu er jeg i Finland, og har lige været på scenen og præsenteret vores vision for vores finske kunder. Det er blevet rigtig godt modtaget,« siger Michael Boyum til CRN.

Han fortæller at opkøbet i Finland er et led i en nordisk vækstplan.

»Planen er, at vi næste år køber op i Sverige, når vi har fået disse opkøb på plads. Det er altid spændende at have en virksomhed, der vokser. Jeg ser en kæmpe markedsopportunity for et ERP-system, der fungerer i fire lande, hvor lovgivningen skifter med sproget. Det er fedt at have kunder, der føler, at de virkelig får en værdi af deres ERP-system,« siger Michael Boyum.

Han er stolt over at Boyum It er vokset med 30 procent om året de sidste fem-seks år. Og han mener også at Boyum It har den styrke, der skal til for at gennemføre en aggressiv vækst-strategi.

Vi har haft en profitabel forretning i lang tid. Derfor har vi også penge til at købe for. Vi har en god egenkapital i forhold til vores størrelse. Så det gælder bare om at spare lidt for finde de rigtige virksomheder, « siger Michael Boyum om hans svenske opkøbsplaner.

»Vi har et mål på en omsætning på 100 millioner kroner indenfor for fem år. Det anser jeg for at være meget realistisk,« siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S