Boyum køber finsk

Vi tager Sverige til næste år, lyder der fra en en ekspansionslysten Michael Boyum der netop har købt to finske SAP-forhandlere.

Artikel top billede

Norden er målet. Boyum IT har købt sig ind i Norge, og nu har den danske SAP Business One-forhandler netop købt to forhandlere i Finland. PWS Data og SEC IT bliver til sig Boyum IT Finland Oy

»Lige nu er jeg i Finland, og har lige været på scenen og præsenteret vores vision for vores finske kunder. Det er blevet rigtig godt modtaget,« siger Michael Boyum til CRN.

Han fortæller at opkøbet i Finland er et led i en nordisk vækstplan.

»Planen er, at vi næste år køber op i Sverige, når vi har fået disse opkøb på plads. Det er altid spændende at have en virksomhed, der vokser. Jeg ser en kæmpe markedsopportunity for et ERP-system, der fungerer i fire lande, hvor lovgivningen skifter med sproget. Det er fedt at have kunder, der føler, at de virkelig får en værdi af deres ERP-system,« siger Michael Boyum.

Han er stolt over at Boyum It er vokset med 30 procent om året de sidste fem-seks år. Og han mener også at Boyum It har den styrke, der skal til for at gennemføre en aggressiv vækst-strategi.

Vi har haft en profitabel forretning i lang tid. Derfor har vi også penge til at købe for. Vi har en god egenkapital i forhold til vores størrelse. Så det gælder bare om at spare lidt for finde de rigtige virksomheder, « siger Michael Boyum om hans svenske opkøbsplaner.

»Vi har et mål på en omsætning på 100 millioner kroner indenfor for fem år. Det anser jeg for at være meget realistisk,« siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S