Microsoft i pinlig sag om millionforlig med kvindelig leder

Softwaregiganten er kommet i modvind i for at kønsdiskrimination i Storbritannien.

Artikel top billede

Natalie Ayres stod som den lysende kandidat til at overtage posten, som chef for Microsoft i Storbritannien – men blev – ifølge den britiske avis Telegraphs kilder – midt under samtalerne vraget til fordel en chef for Microsoft i Sydafrika, Gordon Frazer. Det mistænkelige i forløbet er, at Natalie Ayres derefter fik en million pund fra Microsoft, da hun forlod selskabet.

Ifølge Telegraphs kilder fik Natalie Ayres simpelthen de mange penge, for at hun skulle holde mund, med det besynderlige forløb.

Sagen med Natalie Ayres, der stammer tilbage fra 2006, er samtidig den seneste af en række kønsdiskrimineringssager, der er dukket op omkring Microsoft i Storbritannien.

»De [ledelsen] følger ikke procedurer ordentligt og hvis dit ansigt ikke passer, så kommer du til at betale. Den er en klub for drenge. Den eneste måde du kan avancere over et bestemt niveau er ved at blive en mand i kvindelige klæder,« fortæller en kilde til Telegraph.

Tidligere i denne måned blotlagde en sag om seksuel chikane en kønsdiskriminerende kultur hos Microsofts engelske selskab.

Her blev det blandt andet afsløret at en leder havde forfulgt en kvindelig ansat ind på dametoilettet til en fest.

Se mere hos Telegraph.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS