Onoff: Krigen mellem Elgiganten og Media Markt tog livet af os

Media Markts ankomst på det svenske marked for fem år siden var begyndelsen til enden for den svenske forbrugerelektronikkæde Onoff, der netop har indgivet konkursbegæring.

Artikel top billede

Onoffs økonomiske muskler var for små til at klare presset efter flere års blodig krig mellem Media Markt og Elgiganten på det svenske marked.

Sådan lyder forklaringen fra Onoffs bestyrelsesformand Sten Schröder efter, at kæden med 67 butikker og 900 ansatte er begæret konkurs.

»Store internationale aktører pumper enorme beløb ind på markedet for at bekrige hinanden. En privatejet og mindre virksomhed som Onoff har ganske enkelt ikke de muskler, det kræver at stå imod med,« siger Onoffs bestyrelsesformand Sten Schröder til it24.

Både Elgiganten og Media Markt har pengestærke koncerner i ryggen. Elgiganten i form af britiske Dixons, mens Media Markt er ejet af tyske Media-Saturn Holding.

Media Markt trådte ind i Sverige i 2006 og har meddelt sin ankomst i Norge til næste år.

»Den situation, som er opstået, siden de (Mediamarkt red.) gik ind i Sverige og begyndte krigen mod Elgiganten har udhulet al fortjeneste i branchen. Rent økonomisk har vi simpelthen ikke kunne være med,« siger Onoffs bestyrelsesformand Sten Schröder.

For nylig bekræftede Media Markt for første gang planerne om at indtræde på det danske marked, og dermed er der med al sandsynlighed lagt op til et lignende blodbad på dansk grund om et par år.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune