Front-safe nyder godt af Atea-frygt

Ateas afskaffelse af DMsave-navnet er med til at bane vejen for mere forretning til back up-virksomheden Front-safe, der øger resultatet med 50 procent.

Artikel top billede

Det ser lyst ud for Front-safe fra Viby. Back up-virksomheden kommer ud af 2010/11 med et resultat før skat på 3,3 millioner kroner mod et resultat i forrige regnskab på 2,2 millioner.

Bruttofortjenesten er forøget med til 12 millioner kroner mod 9,2 millioner kroner i regnskabet før. Det svarer til en fremgang på næsten 30 procent.

»Det er vi meget tilfredse med, da back up-markedet altid har været meget konkurrencepræget. Derfor ser vi det som et tegn på, at vores strategi fra 2006, hvor vi valgte at gå til markedet via et partnernetværk, har holdt stik. Vi har set en stor vækst i antallet af it-forhandlere, der nu bruger vores løsning,« siger Front-safes salgsdirektør Thomas Bak og fortæller, at virksomheden i det seneste regnskabsår har føjet mere end 50 nye partnere til.

Salgsdirektøren ser desuden afmatningen i markedet som en form for uventet hjælp, der har fået forhandlere til at få øje på Front-safes cloud back up-løsninger fremfor store investeringer på at komme i gang selv.

At Atea i maj måned valgte at sløjfe DMsave-navnet til fordel for navnet Atea Datacenter Solutions og dermed understrege backup-divisionens tilknytning til resten af Atea-koncernen har desuden haft positive effekter på Front-saves forretning, hævder Thomas Bak.

»Konkurrencemæssigt ser vi det som en stor fordel, at det i dag hedder Atea fremfor DMsave, som jo var en nicheleverandør ligesom os. En stor del af vores succes kommer af, at vi er nicheleverandør i modsætning til at være totalleverandør,« siger Thomas Bak og forklarer videre:

»Vi oplever forhandlere, der har valgt Atea fra, fordi de er bange for, at Atea går ind og kannibaliserer på andre dele af deres forretning. Der er der ingen frygt for, at vi gør,« siger Thomas Bak.

Ifølge regnskabet gennemfører Front-safe nu back up af omkring 7.000 servere for mere end 2.500 slutkunder i Danmark, via deres salgskanal med mere end 150 partnere.

Også uden for Danmarks grænser er der vind i sejlene.

»Vi har netop underskrevet en aftale i Tyskland med Tech Data/Azlan om distribution af vores software, og den aftale har en gigantisk betydning. Tyskland er jo et kæmpe marked med 80 millioner indbyggere, og aftalen betyder, at distributøren har ansat en person, som udelukkende har fokus på at brede vores portal ud på det tyske marked,« siger salgsdirektøren.

Kort fortalt har Front-safe udviklet en portal, der skal gøre det nemmere at sælge IBM back up-produktet Tivoli Storage Manager.

Han tilføjer, at strategien uden for Danmarks grænser udelukkende er at sælge back up-software via en white label-model, mens virksomheden i Danmark fungerer som totalleverandør af remote backup.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S