Artikel top billede

Køb dine flåede tomater med mobilen: Nu åbner første danske NFC-supermarked

Bestil varer, mens du går til og fra arbejde. NFC-supermarkedet kommer til Danmark efter nytår.

NFC Danmark og vores projekt partnere vil i første kvartal 2012 opstille NFC supermarkeder i København. Dermed vil man for første gang i verden kunne købe dagligvarer via mobiltelefonens NFC teknologi. Funktionelt vil man møde et stort display som minder

NFC-standarden kommer til at revolutionere den måde, vi handler på. Det får vi meget snart et helt konkret eksempel på i Danmark.

Det lover firmaet NFC Danmark.

Firmaet vil sammen med partnere opstille såkaldte NFC-supermarkeder i København i første kvartal af 2012, så københavnerne kan købe dagligvarer via mobiltelefonen uden at nørkle med små bestillingsformularer på deres mobiltelfons skærm.

"Funktionelt vil man møde et stort display, som minder om varehylden i supermarkedet. Her er således påsat NFC-chip ud for hver vare. Scannes chippen med telefonen går varen i den elektroniske indkøbskurv, og man betaler til slut for det samlede indkøb. Dog minimum 200 kroner. Efterfølgende vil varerne blive bragt hjem til køberen," fortæller NFC Danmark.

Der bliver tale om et samarbejde med en etableret supermarkedkæde, fortæller Søren Kragh fra NFC Danmark.

Det danske supermarkedforsøg minder om et meget succesfuldt omtalt projekt i Sydkorea, hvor pendlere kunne bestille varer udelukkende ved at tage billeder af de ønskede varer på reklamerplakater i metroen (se mere i videoen under artiklen).

Stadig få telefoner

Der er stadig få telefoner på markedet, der rent faktisk sælges med NFC. For eksempel Google Nexus S, Galaxy S II (udvalgte udgaver) og Nokia C7, men det vil med stor sandsynlighed blive standard i de kommende telefon-generationer. Se den samlede liste over nuværende og kommende NFC-telefoner hos NFCWorld.com.

For at lade københavnerne blive vant til den nye indkøbsfacon vil det også være muligt at bruge QR-koder, der blot kræver en telefon med kamera og en kodescanner.

NFC Danmark vil om fire uger løfte sløret for, hvilke firmaer der medvirker i det nye supermarked. NFC Danmark har i forvejen partnerskaber med Carlsberg, Nokia og ATEA.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere