Artikel top billede

Columbus IT taber penge

For høje omkostninger plager Ib Kunøes ERP-selskab, som efter tab på otte millioner kroner i det seneste kvartal nu vil sælge flere udenlandske datterselskaber.

De næsten 1.000 ansatte i it-investoren Ib Kunøes globale ERP-koncern, Columbus IT Partner, har travlt. Frem til nytår skal de nemlig tjene 30 millioner kroner hjem til firmaet, som alene i løbet af de seneste tre måneder har tabt otte millioner kroner. Det fremgår af en børsmeddelelse, som selskabet netop har offentliggjort.

Da Columbus for tre måneder siden præsenterede sit halvårsresultat lå overskuddet (EBITDA) på de nævnte godt otte millioner kroner. Men på bare tre måneder er det overskud forsvundet som dug for solen, så status for årets første tre kvartaler nu lyder på overskuelige 200.000 kroner.

I begyndelsen af året regnede Columbus med et overskud på 55 millioner kroner. I august i år blev det tal justeret til 40 millioner kroner. Men efter de seneste tal er kommet på bordet nedjusterer koncerndirektør Thomas Honoré nu igen til et forventet EBITDA på 30 millioner kroner.

Forklaringen på den seneste nedskrivning er ifølge Honoré at selskabets omkostninger er for høje. Eksempelvis er såkaldt eksterne omkostninger og personaleudgifter er det seneste år steget med 40 millioner kroner eller tæt på ti procent.

»Vi er i gang med en oprydning. Vi skal have styr på vores omkostninger og have neddroslet vores investeringer til et mere fornuftigt niveau. Vi ser på, hvor vi kan spare på for eksempel administrativt personale,« siger Thomas Honore, som understreger, at der ikke har været tale om en decideret fyringsrunde.

Han peger samtidig på, at Columbus nu skiller sig af med tabsgivende datterselskaber i Frankrig og Spanien, ligesom man har opsagt en franchiseaftale med en italiensk partner. Han glæder sig samtidig over, at koncernen fortsat har stigende omsætning, ligesom bruttoindtjeningen er for opadgående.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere