Artikel top billede

Nu er Siri knækket

Et fransk firma har knækket protokollen bag Siri, så den digitale assistent nu kan anvendes med vilkårlige enheder.

En måned efter frigivelsen af iPhone 4S i USA har udviklere hos det franske firma Applidium knækket Siri-softwaren og den protokol, der bruges til at kommunikere med Apples servere. Dermed skulle det også være muligt at anvende Siri på andre enheder, som bærbare computere eller Android-smartphones. Men i praksis er der nogle forhindringer, der skal overvindes først.

Applidium har undersøgt de forespørgsler, som telefonen sender til Apple når man snakker med Siri. En stor del af systemet er serverbaseret. Telefonen optager de talte ord og sender det i en binær fil til serveren, hvor lydklippet bliver analyseret og sendt tilbage til telefonen i tekstform.

denne side fortæller Applidium om teknologien og der er også mulighed for at hente de værktøjer, der er brugt til at knække systemet.

Siri sender såkaldte ACE-requests over HTTPS til serveren guzzoni.apple.com sammen med en unik ID, der tilhører den enkelte iPhone 4S. Hvis man vil bruge Siri med en anden enhed, er man altså nødt til at skaffe en sådan iPhone-ID. Det må formodes at Apple hurtigt vil spærre den pågældende ID, hvis man opdager at den bliver brugt med mange forskellige enheder samtidig.

Lydoptagelsen er kodet med den frie codec Speex, der er udviklet specielt til talekomprimering.

Applidium forventer at Apple hurtigt vil ændre sin sikkerhedsmodel, så det ikke længere vil være muligt at snyde med Siri på denne måde. Men så vil udviklerne sikkert bare finde en ny vej.

Teknisk set er der ingen hindringer for, at Siri kan fungere på alle slags netopkoblede enheder. Læs også ComONs interview med den danske Siri-udvikler Mads Rydahl.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere