Dansk sikkerhedsfirma blokerer Carrier IQ

Danske CSIS kalder Carrier IQ for et rootkit og blokerer nu for programmets server.

Artikel top billede

Blandt sikkerhedseksperter er der uenighed om, hvorvidt Carrier IQ er malware eller ej. Men danske CSIS er ikke i tvivl efter sin egen analyse af applikationen. CSIS betegner Carrier IQ som et rootkit og fortæller at programmet indsamler brugerrelaterede data, der sendes i ukrypteret form til en server som kontrolleres af firmaet bag. Der er blandt andet tegn på geotracking-aktivitet - altså sporing af brugerens lokation.

"Problemet med applikationen fra CarrierIQ er, at den installeres af producenten og faktisk opererer som et rootkit på enheden. Det kører usynligt og uden brugerens viden om dens tilstedeværelse," skriver CSIS.

Der er også fundet en sarkastisk tekst i kildekoden: "Can we run? We're going to run since user hasn't said not to"-

Det danske sikkerhedsfirma har besluttet at blokere for det domæne, som programmet sender data til, i CSIS Secure DNS for at forhindre CarrierIQ i at modtage disse oplysninger.

Uenighed blandt eksperter

Men andre uafhængige sikkerhedseksperter, som CNET har talt med, er skeptiske overfor påstanden om, at Carrier IQ opfører sig ligesom malware.

"Det er uden for enhver tvivl at Carrier IQ har dyb adgang til følsomme brugerdata, og det er helt legitimt at sætte spørgsmålstegn ved håndteringen af disse data. Men det er også sandt, at det er nok er lidt overdrevet at betegne Carrier IQ's software som et rootkit. Det ser ikke ud til, at det sender dine tastetryk direkte til selskabet," skriver Tim Wyatt fra sikkerhedsfirmaet Lookout i sin blog.

En anden sikkerhedsforsker, Dan Rosenberg, har analyseret programmets kode uden at finde tegn på, at det gemmer brugerens tastetryk.

Eckhardt har hverken brugt en debugger til at analysere koden eller en netværkssniffer til at måle den trafik, der genereres fra applikationer, kritiserer programmøren John Graham-Cumming i denne blog.

De kommende dage vil formentlig bringe flere afsløringer af, hvad Carrier IQ rent faktisk foretager sig på de millioner af telefoner, hvor softwaren er installeret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg