Patriot Act rammer også europæiske cloud-udbydere

Europæiske cloud-udbydere kan også blive tvunget til at udlevere data til de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Microsoft, Google og alle andre cloud-udbydere med hovedsæde i USA kan blive tvunget til at udlevere data til de amerikanske myndigheder under den såkaldte Patriot Act - også selvom disse data ligger på et datacenter i Europa. Som ComON kunne fortælle i sommer, har USA adgang til alle cloud-data som ligger hos amerikanske cloud-udbydere.

Flere europæiske firmaer har forsøgt at bruge dette som et argument for, at man skal vælge en europæisk udbyder.

Men ifølge en uddybende analyse fra advokatfirmaet Covington & Burling gælder Patriot Act også for europæiske firmaer, hvis de på nogen måde har en forbindelse til USA.

"Under den gældende lov kan enhver virksomhed som er repræsenteret i USA blive mødt med krav om at udlevere data til myndighederne. Det gælder også for data som er gemt uden for USA og data som ligger hos en underafdeling eller et tilknyttet selskab," hedder det i redegørelsen.

Det betyder altså, at enhver europæisk cloud-udbyder som åbner et kontor i USA kan risikere at myndighederne forlanger at få kundernes data udleveret - ligesom det er tilfældet med amerikansk-ejede cloud-udbydere.

Der har været bekymringer om, at myndighederne i USA kan bruge den såkaldte Patriot Act og andre love til at få indsigt i data som europæiske virksomheder og offentlige institutioner har gemt i skyen - også uden at de pågældende bliver informeret om det.

Men advokatfirmaet skriver i sin redegørelse, at der er tale om en række misforståelser. Patriot Act er en pakke med udvidelser til den eksisterende lovgivning på området, som blev vedtaget efter terrorangrebet i 2001.

Allerede inden Patriot Act blev vedtaget havde myndighederne mulighed for at kræve adgang til data uden for USA (det var selvfølgelig længe inden, noget havde tænkt på begrebet "cloud computing").

Disse muligheder er udvidet nu, men der er også en række begrænsninger, og der henvises til at mange andre lande har lignende love, som giver politi og efterretningstjenester adgang til data.

Microsofts danske chef for Nordeuropa, Klaus Holse Andersen, har tidligere understreget overfor ComON, at Microsoft ligesom alle andre virksomheder er nødt til at overholde de gældende love og samarbejde med myndighederne.

USA Patriot Act er i øvrigt en forkortelse for "Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism Act of 2001".

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS