Arvtager efter leasingcirkus tilbage i plus

Den aalborgensiske Konica Minolta-forhandler Art of Print Solution er efter en hård opstart og oprydning efter Horsensforhandlers leasing-cirkus begyndt at tjene penge, fortæller direktør Tommy Pedersen.

Artikel top billede

Med et overskud før skat på 1,2 millioner kroner er den aalborgensiske Konica Minolta-forhandler Art of Print Solutions (AOPS) nu tilsyneladende godt i gang med at rette skuden op efter et par turbulente år.

Aalborg-forhandleren, der i dag fortrinsvis leverer udstyr, softwareløsninger og konsulentbistand til trykkerier, er en videreførelse af det tidligere AM IT Partner i Horsens som for to år siden blev smidt ud af Konica Minolta på grund af »misligholdte betalinger« og »uetisk« optræden overfor kunderne. Det dækkede blandt andet over et større leasingcirkus, som siden da har været under efterforskning af politiet.

Den fortid præger fortsat selskabet, som i det seneste regnskab opgiver en negativ egenkapital på næsten ti millioner kroner. Det udløser en løftet pegefinger fra revisoren, som tager forbehold for den videre drift.

Ifølge indehaver og direktør i Art of Printy Solutions, Tommy Pedersen, er den gode nyhed dog, at Art Of Print Solutions nu både har ryddet op i fortiden og samtidig er begyndt at tjene penge.

»Så længe der er negativ egenkapital skal revisoren komme med det forbehold. Det er ikke noget, jeg er stolt af, men vi har arbejdet benhårdt for at få det her projekt til at lykkedes på de vilkår, som vi nu en gang har at arbejde under,« siger Tommy Pedersen, som ikke ønsker at oplyse de nærmere detaljer for, hvordan selskabets finansierer sin gæld, som ifølge regnskabet er på mere end 11 millioner kroner.

»Vi er utrolig stolte af det samarbejde vi har med Konica Minolta og det her regnskab viser, at vi nu har en holdbar tråd i vores forretning,« siger Tommy Pedersen.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S