Her er AMDs nye super-grafikkort

Det nye AMD Radeon HD 7970 er det hurtigste grafikkort med én GPU på markedet. Så længe det varer.

Artikel top billede

Så har AMD sat en ny rekord for grafikkort med sit AMD Radeon HD 7970. Det er den første 28-nanometer GPU og det hidtil hurtigste grafikkort med kun én grafikprocessor. I forhold til Radeon HD 6970 er antallet af transistorer øget fra 2,6 til 4,3 milliarder, og den samlede regneydelse er steget fra 2,7 til 3,79 teraflops.

Men der er tale om det, som branchen kalder for en paper launch. AMD havde ellers sat lanceringen til den 9. januar, men har overraskende valgt at fremrykke den til i dag. Måske for at forhindre, at pc-brugerne køber andre grafikkort med pengegaverne under juletræet. Det ændrer dog ikke ved, at AMD slet ikke er klar til at levere de nye grafikkort - de kommer først engang til januar.

Det kræver altså tålmodighed hvis man vil have fat i det nye kort, der skal sælges i Europa til en pris på omkring 500 euro.

Den DirectX11-kompatible GPU indeholder 2.048 shader-enheder og kortet er udstyret med 3 GB DDR3-hukommelse (forgængeren havde kun 2 GB).

Strømforbruget er stadig det samme - omkring 250 watt - men kortets strømforbrug i idle-mode skulle være lavere end alle andre kort på markedet. Der er også en forbedret PowerTune-teknologi, hvor taktfrekvensen kan tilpasses dynamisk. Kortet understøtter PCI Express 3 og AMD's egen CrossFire-teknologi, hvor man kan kombinere helt op til fire kort.

Sammenlignet med det hidtil hurtigste single-GPU-kort - Nvidia GeForce GTX 580 - skulle HD 7970 være mellem 15 og 20 procent hurtigere. Flere uafhængige benchmarks bekræfter dette. Men det nye kort er også noget dyrere end GTX 580. Sammenlignet med Radeon HD 6970 er ydelsen forbedret med 35 pct.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job