Smartphone-nøgler kan stjæles med en radio

Krypteringsnøgler fra smartphones kan aflures ved at opfange enhedens radiobølger.

Artikel top billede

En amerikansk sikkerhedsekspert advarer nu om, at man kan få fat i private krypteringsnøgler fra smartphones ved at opfange de radiobølger, som enheden udsender. Det skriver Network World. Paul Kocher fra firmaet Cryptography Research vil demonstrere det på den kommende RSA konference i San Francisco.

"Du skal finde den rigtige frekvens," siger Paul Kocher, som fortæller at man skal bruge et apparat der minder om en normal AM-radio. Den skal placeres omkring tre meter fra smartphonen.

Radiomodtageren opfanger de elektromagnetiske bølger som udsendes, når telefonen bruger sine krypteringsnøgler.

"Vi stjæler nøglen mens den bliver brugt. Det fungerer uanset nøglens længde," siger Kocher.

Den sidste udfordring er så at gennemføre beregninger på de indsamlede data, som gør det muligt at rekonstruere nøglen. Men det problem er altså også løst.

Cryptography Research har samarbejdet med mindst én af de store smartphone-producenter og Kocher understreger at man ikke ønsker at hænge ét bestemt firma ud, men at afsløre et grundlæggende problem med krypterings-systemet på mobile enheder.

RSA konferencen holdes den 27. februar til 2. marts og har blandt andet den tidligere britiske premierminister Tony Blair på talerlisten i år.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S