Smartphone-nøgler kan stjæles med en radio

Krypteringsnøgler fra smartphones kan aflures ved at opfange enhedens radiobølger.

Artikel top billede

En amerikansk sikkerhedsekspert advarer nu om, at man kan få fat i private krypteringsnøgler fra smartphones ved at opfange de radiobølger, som enheden udsender. Det skriver Network World. Paul Kocher fra firmaet Cryptography Research vil demonstrere det på den kommende RSA konference i San Francisco.

"Du skal finde den rigtige frekvens," siger Paul Kocher, som fortæller at man skal bruge et apparat der minder om en normal AM-radio. Den skal placeres omkring tre meter fra smartphonen.

Radiomodtageren opfanger de elektromagnetiske bølger som udsendes, når telefonen bruger sine krypteringsnøgler.

"Vi stjæler nøglen mens den bliver brugt. Det fungerer uanset nøglens længde," siger Kocher.

Den sidste udfordring er så at gennemføre beregninger på de indsamlede data, som gør det muligt at rekonstruere nøglen. Men det problem er altså også løst.

Cryptography Research har samarbejdet med mindst én af de store smartphone-producenter og Kocher understreger at man ikke ønsker at hænge ét bestemt firma ud, men at afsløre et grundlæggende problem med krypterings-systemet på mobile enheder.

RSA konferencen holdes den 27. februar til 2. marts og har blandt andet den tidligere britiske premierminister Tony Blair på talerlisten i år.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S