Smartphone-nøgler kan stjæles med en radio

Krypteringsnøgler fra smartphones kan aflures ved at opfange enhedens radiobølger.

Artikel top billede

En amerikansk sikkerhedsekspert advarer nu om, at man kan få fat i private krypteringsnøgler fra smartphones ved at opfange de radiobølger, som enheden udsender. Det skriver Network World. Paul Kocher fra firmaet Cryptography Research vil demonstrere det på den kommende RSA konference i San Francisco.

"Du skal finde den rigtige frekvens," siger Paul Kocher, som fortæller at man skal bruge et apparat der minder om en normal AM-radio. Den skal placeres omkring tre meter fra smartphonen.

Radiomodtageren opfanger de elektromagnetiske bølger som udsendes, når telefonen bruger sine krypteringsnøgler.

"Vi stjæler nøglen mens den bliver brugt. Det fungerer uanset nøglens længde," siger Kocher.

Den sidste udfordring er så at gennemføre beregninger på de indsamlede data, som gør det muligt at rekonstruere nøglen. Men det problem er altså også løst.

Cryptography Research har samarbejdet med mindst én af de store smartphone-producenter og Kocher understreger at man ikke ønsker at hænge ét bestemt firma ud, men at afsløre et grundlæggende problem med krypterings-systemet på mobile enheder.

RSA konferencen holdes den 27. februar til 2. marts og har blandt andet den tidligere britiske premierminister Tony Blair på talerlisten i år.

Annonce

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S