Smartphone-nøgler kan stjæles med en radio

Krypteringsnøgler fra smartphones kan aflures ved at opfange enhedens radiobølger.

Artikel top billede

En amerikansk sikkerhedsekspert advarer nu om, at man kan få fat i private krypteringsnøgler fra smartphones ved at opfange de radiobølger, som enheden udsender. Det skriver Network World. Paul Kocher fra firmaet Cryptography Research vil demonstrere det på den kommende RSA konference i San Francisco.

"Du skal finde den rigtige frekvens," siger Paul Kocher, som fortæller at man skal bruge et apparat der minder om en normal AM-radio. Den skal placeres omkring tre meter fra smartphonen.

Radiomodtageren opfanger de elektromagnetiske bølger som udsendes, når telefonen bruger sine krypteringsnøgler.

"Vi stjæler nøglen mens den bliver brugt. Det fungerer uanset nøglens længde," siger Kocher.

Den sidste udfordring er så at gennemføre beregninger på de indsamlede data, som gør det muligt at rekonstruere nøglen. Men det problem er altså også løst.

Cryptography Research har samarbejdet med mindst én af de store smartphone-producenter og Kocher understreger at man ikke ønsker at hænge ét bestemt firma ud, men at afsløre et grundlæggende problem med krypterings-systemet på mobile enheder.

RSA konferencen holdes den 27. februar til 2. marts og har blandt andet den tidligere britiske premierminister Tony Blair på talerlisten i år.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S