Smartphone-nøgler kan stjæles med en radio

Krypteringsnøgler fra smartphones kan aflures ved at opfange enhedens radiobølger.

Artikel top billede

En amerikansk sikkerhedsekspert advarer nu om, at man kan få fat i private krypteringsnøgler fra smartphones ved at opfange de radiobølger, som enheden udsender. Det skriver Network World. Paul Kocher fra firmaet Cryptography Research vil demonstrere det på den kommende RSA konference i San Francisco.

"Du skal finde den rigtige frekvens," siger Paul Kocher, som fortæller at man skal bruge et apparat der minder om en normal AM-radio. Den skal placeres omkring tre meter fra smartphonen.

Radiomodtageren opfanger de elektromagnetiske bølger som udsendes, når telefonen bruger sine krypteringsnøgler.

"Vi stjæler nøglen mens den bliver brugt. Det fungerer uanset nøglens længde," siger Kocher.

Den sidste udfordring er så at gennemføre beregninger på de indsamlede data, som gør det muligt at rekonstruere nøglen. Men det problem er altså også løst.

Cryptography Research har samarbejdet med mindst én af de store smartphone-producenter og Kocher understreger at man ikke ønsker at hænge ét bestemt firma ud, men at afsløre et grundlæggende problem med krypterings-systemet på mobile enheder.

RSA konferencen holdes den 27. februar til 2. marts og har blandt andet den tidligere britiske premierminister Tony Blair på talerlisten i år.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S