Dansk varehuskæde mister mailadresser og cvr-numre ved indbrud

Dataindbrud hos Metro meldt til politiet og Datatilsynet.

Artikel top billede

Der har været indbrud hos Metro. Men der er ikke smadret nogle vinduer.

Varehuskæden med butikker flere steder i landet har meldt et dataindbrud til Glostrup Politi. Metro har angiveligt også meldt sagen til Datatilsynet. ComON har i dag ikke kunnet få bekræftet, om tilsynet vil starte en sag på data-tabet.

Det er foregået i sidste uge. Ifølge Metros informationsafdeling blev hullet lukket, så snart det blev opdaget, at ubudne gæster var i færd med at suge data ud af systemet. Indbruddet blev opdaget af Metros eget interne overvågningssystem.

Sagen er overladt til politiet, derfor vil Metro ikke oplyse præcise detaljer om indbruddet eller antal af kompromiterede kunder.

Men de data, som gerningsmænd har haft held til at hente, stammer fra de data, som er gemt for at oprette Metro-kundekort. Det vil sige cvr-nummer, navn, adresse og e-mailadresser.

"Vi beklager oprigtigt episoden. Men det er vigtigt at pointere at intet i de data, som uvedkommende desværre har opnået adgang til, har relation til passwords eller betalingstransaktioner," skriver Metro i en undskyldning til kunder. 

Informationer som marketingchef Morten Stryhn beskriver som "ikke følsomme data". Men som han erkender kan misbruges til spam eller lignende.

Pas på fusk

Derfor opfordrer Metro sine kunder til at være forsigtige i den kommende tid, hvis de skulle modtage post fra nogen, der udgiver sig for at være varehuskæden.

"Vi beklager oprigtigt episoden, og vi håber ikke, at du får unødige gener på bagrund af ovenstående. Vi opfordrer generelt til at være ekstra varsom i forbindelse med afgivelse af login-informationer og betalingsoplysninger," skriver Metro.

Hvis man er i tvivl, om man har modtaget lovlig post, kan man skrive direkte til marketing-mailbox@metro.dk.

Domæner, der er eget af Metro i Danmark, er: metro.dk, deliverymetro.dk, metroshop.dk metrogavekort.dk og metrokrudt.dk.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S