Dansk varehuskæde mister mailadresser og cvr-numre ved indbrud

Dataindbrud hos Metro meldt til politiet og Datatilsynet.

Artikel top billede

Der har været indbrud hos Metro. Men der er ikke smadret nogle vinduer.

Varehuskæden med butikker flere steder i landet har meldt et dataindbrud til Glostrup Politi. Metro har angiveligt også meldt sagen til Datatilsynet. ComON har i dag ikke kunnet få bekræftet, om tilsynet vil starte en sag på data-tabet.

Det er foregået i sidste uge. Ifølge Metros informationsafdeling blev hullet lukket, så snart det blev opdaget, at ubudne gæster var i færd med at suge data ud af systemet. Indbruddet blev opdaget af Metros eget interne overvågningssystem.

Sagen er overladt til politiet, derfor vil Metro ikke oplyse præcise detaljer om indbruddet eller antal af kompromiterede kunder.

Men de data, som gerningsmænd har haft held til at hente, stammer fra de data, som er gemt for at oprette Metro-kundekort. Det vil sige cvr-nummer, navn, adresse og e-mailadresser.

"Vi beklager oprigtigt episoden. Men det er vigtigt at pointere at intet i de data, som uvedkommende desværre har opnået adgang til, har relation til passwords eller betalingstransaktioner," skriver Metro i en undskyldning til kunder. 

Informationer som marketingchef Morten Stryhn beskriver som "ikke følsomme data". Men som han erkender kan misbruges til spam eller lignende.

Pas på fusk

Derfor opfordrer Metro sine kunder til at være forsigtige i den kommende tid, hvis de skulle modtage post fra nogen, der udgiver sig for at være varehuskæden.

"Vi beklager oprigtigt episoden, og vi håber ikke, at du får unødige gener på bagrund af ovenstående. Vi opfordrer generelt til at være ekstra varsom i forbindelse med afgivelse af login-informationer og betalingsoplysninger," skriver Metro.

Hvis man er i tvivl, om man har modtaget lovlig post, kan man skrive direkte til marketing-mailbox@metro.dk.

Domæner, der er eget af Metro i Danmark, er: metro.dk, deliverymetro.dk, metroshop.dk metrogavekort.dk og metrokrudt.dk.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Tester til PET: Vil du bruge dine kompetencer, hvor de gør en forskel?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S