Artikel top billede

Canalys: Consumerization rykker ved kanalen

Øget brug af tablets og smartphones skaber nye forretningsmuligheder for kanalen indenfor it-management , sikkerhed og rådgivning, siger Duncan Clark fra den britiske analysevirksomhed Canalys.

»Consumerization handler for it-kanalen ikke om devices og hardware, men om hvilke services slutbrugerne har behov for, og hvordan de forbruges.«

Sådan siger analytiker Duncan Clark fra det britiske rådgivnings- og analysefirma Canalys i et interview med CRN.

Clark mener, at mange it-forhandlere er for reaktive i deres svar på ændringer i teknologi og marked og derfor overser de forretningsmuligheder, som øget brug af devices som smartphones, tablets og forskellige styresystemer og hardwareplatforme skaber for it-kanalen.

Den øgede kompleksitet i kundernes it-miljø åbner nemlig samtidig mulighed for at skabe værdi ved at hjælpe og rådgive kunderne om løsninger, der kan håndtere det, i stedet for at præsentere endnu flere nye produkter. Det kan eksempelvis dreje sig om, hvordan man får flere forskellige operativsystemer til at fungere indenfor den samme it-løsning eller udvikling af sikkerhedspolitikker.

»Forhandlerne skal se på, hvilke services slutbrugerne har behov for og hjælpe kunderne med at bringe disse services ud på forskellige platforme. Så fremfor at fokusere på produkter, bliver forhandlernes opgave i stedet at skabe en dialog med om hvordan kundernes forretning er skruet sammen,« siger Duncan Clark.

Han peger samtidig på, at ændringerne i markedet stiller endnu større krav om tillid og samarbejde mellem forhandlere, distributører og producenter.

»Den største fare består i, at producenterne sætter for stort fokus på en enkelt teknologisk trend, som meget let bliver overhalet indenom af en ny udvikling enten indenfor teknologi eller i kundens behov. Cloud er et godt eksempel på det problem, med de mange forskellige versioner af hvad cloud egentlig er for noget. Så producenterne må opruste deres marketing-arbejde for at positionerne nye teknologier og samtidig gøre det klart, at der er store forandringer på vej, når det gælder de salgsprocesser, som kommer til at gælde på fremtidens marked,« siger Duncan Clark.

Den 1. marts deltager Duncan Clark fra Canalys som oplægsholder i CRNs Channel World-konference, hvor han udover consumerization også vil tale om, hvilken betydning cloud, mobility og grøn it har for kanalen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere