Gratis for svindlere at slette deres spor

Politiet freder kriminelle erhvervsfolk, der lader bogføringsmateriale forsvinde. De sidste 25 år er der kun faldet tre domme i sager om forsvundne virksomhedsregnskaber.

Artikel top billede

Juraprofessor Lars Bo Langsted, Aalborg Universitet, er forbløffet over at konstatere, at der siden 1987 kun har været offentliggjort tre domme, hvor direktører er dømt for ulovlig sletning af spor i sager om økonomisk kriminalitet. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

I 1987 vedtog Folketinget efter ønske fra netop politiet en skærpet bestemmelse i straffeloven, der i særligt grove tilfælde kan give op til halvandet års fængsel, hvis virksomhederne ikke opbevarer bogføringsmaterialet.

Baggrunden for lovændringen var, at alt for mange straffesager måtte opgives på grund af forsvundet bilags- og regnskabsmateriale. Men i de 25 år, der er gået siden da, har domstolene kun brugt den pågældende paragraf i tre tilfælde og i alle tre tilfælde spillede bogføringsforbrydelsen en birolle.

»Det er overraskende, fordi bestemmelsen blev lavet præcis for at ramme det, som har generet både konkursadvokater og anklagemyndigheden i mange år: At man ikke kan rekonstruere, hvad der er sket i et selskab, når bogføringen er væk,« siger Lars Bo Langsted til avisen.

Han mener, at det er helt afgørende, at politiet ikke bare rejser tiltale for grove bogføringssvigt, når man samtidig tiltaler for andre forbrydelser.

Ifølge formanden for de danske insolvensadvokater, Pernille Bigaard er der blandt konkursadvokaterne dyb frustration over, at bogføringen gang på gang er forsvundet, når selskaber går konkurs eller tvangsopløses.

»Tidligere anmeldte jeg den slags konsekvent, men det er jeg holdt helt op med, for det fører alligevel ikke til noget. Når man har anmeldt noget så og så mange gange, og intet sker, så holder man altså op,« siger Pernille Bigaard.

I 2003 stod hun i spidsen for en undersøgelse af et halvt års konkursboer. Konklusionen var, at bilagsmaterialet manglede i mere end halvdelen af sagerne.

Hos Københavns Politi afviser politimester Niels Pallesen, at politiet er ligeglade.

»Det er jo også et spørgsmål om ressourcer, og der har været andre områder, som vi har prioriteret højere,« siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S