Mobile apps kan udspionere dine billeder

Mobile applikationer har også adgang til dine private billeder på iPhone og iPad.

Artikel top billede

Nu er der igen ballade om dataindsamling på smartphones. Forleden kom det frem at flere af de mest populære applikationer til iPhone kopierer telefonens adressebog og sender disse oplysninger tilbage over nettet. Nu skriver New York Times at mobil-applikationer også har adgang til private billeder på din iPhone og iPad.

Hvis brugeren har givet tilladelse til, at applikationen kan bruge den aktuelle lokation, så har softwaren adgang til at kopiere hele fotobiblioteket uden at brugeren bliver informeret om dette.

Det er uklart om der faktisk er applikationer i App Store, som bruger dette trick til at kopiere billeder fra brugerens telefon.

Men New York Times har fået en udvikler til at lave en test-applikation, som spørger efter tilladelse til at bruge lokationsdata og herefter kopierer billederne fra telefonen.

"Det er meget mærkeligt, for Apple spørger om tilladelse til at bruge lokationen, men hvad der virkelig sker er at den får adgang til hele dit fotobibliotek. Beskeden til brugeren er meget, meget uklar," siger John Casatanta, som ejer firmaet bag den populære Camera+ applikation.

Mange af de gemte billeder indeholder også koordinater for de steder, hvor billederne er taget, sammen med tidspunkt og dato. Det betyder altså at man bruge billederne til at spore brugerens færden på bestemte tidspunkter.

I sidste ende ligger ansvaret hos Apple, der screener alle applikationer inden de kommer med i App Store.

Men afsløringen af de mange apps som kopierer data fra adressebogen viser, at man ikke kan være sikker på dette. Sikkerhedsfirmaet Lookout har tidligere anslået at 11 procent af alle gratis iPhone-applikationer snuser rundt i adressebogen.

Apple henviser til sine egne retningslinier, som kræver at brugerne skal informeres om hvilke data der overføres. Men Apple har selv åbnet for fuld adgang til fotobiblioteket med den fjerde iOS-version i 2010.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Købstædernes Forsikring

    DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job