Mobile apps kan udspionere dine billeder

Mobile applikationer har også adgang til dine private billeder på iPhone og iPad.

Artikel top billede

Nu er der igen ballade om dataindsamling på smartphones. Forleden kom det frem at flere af de mest populære applikationer til iPhone kopierer telefonens adressebog og sender disse oplysninger tilbage over nettet. Nu skriver New York Times at mobil-applikationer også har adgang til private billeder på din iPhone og iPad.

Hvis brugeren har givet tilladelse til, at applikationen kan bruge den aktuelle lokation, så har softwaren adgang til at kopiere hele fotobiblioteket uden at brugeren bliver informeret om dette.

Det er uklart om der faktisk er applikationer i App Store, som bruger dette trick til at kopiere billeder fra brugerens telefon.

Men New York Times har fået en udvikler til at lave en test-applikation, som spørger efter tilladelse til at bruge lokationsdata og herefter kopierer billederne fra telefonen.

"Det er meget mærkeligt, for Apple spørger om tilladelse til at bruge lokationen, men hvad der virkelig sker er at den får adgang til hele dit fotobibliotek. Beskeden til brugeren er meget, meget uklar," siger John Casatanta, som ejer firmaet bag den populære Camera+ applikation.

Mange af de gemte billeder indeholder også koordinater for de steder, hvor billederne er taget, sammen med tidspunkt og dato. Det betyder altså at man bruge billederne til at spore brugerens færden på bestemte tidspunkter.

I sidste ende ligger ansvaret hos Apple, der screener alle applikationer inden de kommer med i App Store.

Men afsløringen af de mange apps som kopierer data fra adressebogen viser, at man ikke kan være sikker på dette. Sikkerhedsfirmaet Lookout har tidligere anslået at 11 procent af alle gratis iPhone-applikationer snuser rundt i adressebogen.

Apple henviser til sine egne retningslinier, som kræver at brugerne skal informeres om hvilke data der overføres. Men Apple har selv åbnet for fuld adgang til fotobiblioteket med den fjerde iOS-version i 2010.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS