Mobile apps kan udspionere dine billeder

Mobile applikationer har også adgang til dine private billeder på iPhone og iPad.

Artikel top billede

Nu er der igen ballade om dataindsamling på smartphones. Forleden kom det frem at flere af de mest populære applikationer til iPhone kopierer telefonens adressebog og sender disse oplysninger tilbage over nettet. Nu skriver New York Times at mobil-applikationer også har adgang til private billeder på din iPhone og iPad.

Hvis brugeren har givet tilladelse til, at applikationen kan bruge den aktuelle lokation, så har softwaren adgang til at kopiere hele fotobiblioteket uden at brugeren bliver informeret om dette.

Det er uklart om der faktisk er applikationer i App Store, som bruger dette trick til at kopiere billeder fra brugerens telefon.

Men New York Times har fået en udvikler til at lave en test-applikation, som spørger efter tilladelse til at bruge lokationsdata og herefter kopierer billederne fra telefonen.

"Det er meget mærkeligt, for Apple spørger om tilladelse til at bruge lokationen, men hvad der virkelig sker er at den får adgang til hele dit fotobibliotek. Beskeden til brugeren er meget, meget uklar," siger John Casatanta, som ejer firmaet bag den populære Camera+ applikation.

Mange af de gemte billeder indeholder også koordinater for de steder, hvor billederne er taget, sammen med tidspunkt og dato. Det betyder altså at man bruge billederne til at spore brugerens færden på bestemte tidspunkter.

I sidste ende ligger ansvaret hos Apple, der screener alle applikationer inden de kommer med i App Store.

Men afsløringen af de mange apps som kopierer data fra adressebogen viser, at man ikke kan være sikker på dette. Sikkerhedsfirmaet Lookout har tidligere anslået at 11 procent af alle gratis iPhone-applikationer snuser rundt i adressebogen.

Apple henviser til sine egne retningslinier, som kræver at brugerne skal informeres om hvilke data der overføres. Men Apple har selv åbnet for fuld adgang til fotobiblioteket med den fjerde iOS-version i 2010.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS