Mobile apps kan udspionere dine billeder

Mobile applikationer har også adgang til dine private billeder på iPhone og iPad.

Artikel top billede

Nu er der igen ballade om dataindsamling på smartphones. Forleden kom det frem at flere af de mest populære applikationer til iPhone kopierer telefonens adressebog og sender disse oplysninger tilbage over nettet. Nu skriver New York Times at mobil-applikationer også har adgang til private billeder på din iPhone og iPad.

Hvis brugeren har givet tilladelse til, at applikationen kan bruge den aktuelle lokation, så har softwaren adgang til at kopiere hele fotobiblioteket uden at brugeren bliver informeret om dette.

Det er uklart om der faktisk er applikationer i App Store, som bruger dette trick til at kopiere billeder fra brugerens telefon.

Men New York Times har fået en udvikler til at lave en test-applikation, som spørger efter tilladelse til at bruge lokationsdata og herefter kopierer billederne fra telefonen.

"Det er meget mærkeligt, for Apple spørger om tilladelse til at bruge lokationen, men hvad der virkelig sker er at den får adgang til hele dit fotobibliotek. Beskeden til brugeren er meget, meget uklar," siger John Casatanta, som ejer firmaet bag den populære Camera+ applikation.

Mange af de gemte billeder indeholder også koordinater for de steder, hvor billederne er taget, sammen med tidspunkt og dato. Det betyder altså at man bruge billederne til at spore brugerens færden på bestemte tidspunkter.

I sidste ende ligger ansvaret hos Apple, der screener alle applikationer inden de kommer med i App Store.

Men afsløringen af de mange apps som kopierer data fra adressebogen viser, at man ikke kan være sikker på dette. Sikkerhedsfirmaet Lookout har tidligere anslået at 11 procent af alle gratis iPhone-applikationer snuser rundt i adressebogen.

Apple henviser til sine egne retningslinier, som kræver at brugerne skal informeres om hvilke data der overføres. Men Apple har selv åbnet for fuld adgang til fotobiblioteket med den fjerde iOS-version i 2010.

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job