Android-apps har også adgang til brugerens billeder

Mobile applikationer på Android-telefoner har adgang til dine private billeder - uden at spørge om tilladelse.

Artikel top billede

I denne uge blev det afsløret at mobil-applikationer på iPhone og iPad har adgang til brugerens private billeder. Hvis brugeren har givet tilladelse til, at applikationen kan bruge den aktuelle lokation, så har softwaren adgang til at kopiere hele fotobiblioteket uden at brugeren bliver informeret om dette.

Nu viser det sig, at problemet også eksisterer på Android, og her er det faktisk endnu værre. For applikationen behøver end ikke spørge om tilladelse. Google bekræfter overfor New York Times, at alle applikationer har fri adgang til billederne på telefonen og dermed også kan sende dem tilbage over nettet til en vilkårlig server.

Det eneste krav er, at applikationen har lov til at kommunikere med nettet.

Android-applikationer skal informere brugeren hvis de ønsker adgang til andre typer af data - som adressebogen, beskeder eller telefonens lokation - og derfor er det overraskende, at der er fri adgang til billeder. Ifølge Google ligger forklaringen i, at de første Android-telefoner brugte eksterne hukommelseskort til at gemme billeder.

Derfor valgte Google en model, som minder om filsystemet i Windows og Mac OS, hvor applikationer også har fri adgang til de gemte filer.

Google tilføjer at man overvejer at ændre dette, så applikationer skal spørge om lov inden de kan overføre brugerens billeder.

New York Times har fået udviklet en test-applikation, som tager det seneste billede på telefonen og sender det til et offentligt fotodelings-site. Brugeren bliver kun informeret om, at applikationen skal have adgang til nettet, men ikke om kopieringen af billederne.

Problemet bliver forstærket af, at kontrollen i Android Market er mindre stram end i Apple App Store. Så det er lettere at sprede en applikation, der stjæler brugerens billeder, og der vil gå længere tid inden den bliver opdaget og fjernet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest