Android-apps har også adgang til brugerens billeder

Mobile applikationer på Android-telefoner har adgang til dine private billeder - uden at spørge om tilladelse.

Artikel top billede

I denne uge blev det afsløret at mobil-applikationer på iPhone og iPad har adgang til brugerens private billeder. Hvis brugeren har givet tilladelse til, at applikationen kan bruge den aktuelle lokation, så har softwaren adgang til at kopiere hele fotobiblioteket uden at brugeren bliver informeret om dette.

Nu viser det sig, at problemet også eksisterer på Android, og her er det faktisk endnu værre. For applikationen behøver end ikke spørge om tilladelse. Google bekræfter overfor New York Times, at alle applikationer har fri adgang til billederne på telefonen og dermed også kan sende dem tilbage over nettet til en vilkårlig server.

Det eneste krav er, at applikationen har lov til at kommunikere med nettet.

Android-applikationer skal informere brugeren hvis de ønsker adgang til andre typer af data - som adressebogen, beskeder eller telefonens lokation - og derfor er det overraskende, at der er fri adgang til billeder. Ifølge Google ligger forklaringen i, at de første Android-telefoner brugte eksterne hukommelseskort til at gemme billeder.

Derfor valgte Google en model, som minder om filsystemet i Windows og Mac OS, hvor applikationer også har fri adgang til de gemte filer.

Google tilføjer at man overvejer at ændre dette, så applikationer skal spørge om lov inden de kan overføre brugerens billeder.

New York Times har fået udviklet en test-applikation, som tager det seneste billede på telefonen og sender det til et offentligt fotodelings-site. Brugeren bliver kun informeret om, at applikationen skal have adgang til nettet, men ikke om kopieringen af billederne.

Problemet bliver forstærket af, at kontrollen i Android Market er mindre stram end i Apple App Store. Så det er lettere at sprede en applikation, der stjæler brugerens billeder, og der vil gå længere tid inden den bliver opdaget og fjernet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S