Er antivirus spild af penge?

Mange sikkerheds-eksperter bruger slet ikke antivirus. Den farlige kode slipper alligevel igennem.

Artikel top billede

"Er antivirus-software spild af penge?" lyder den provokerende overskrift i en artikel hos Wired. De fleste computerbrugere regner nok med at antivirus er helt afgørende for at beskytte computeren mod skadelig kode fra nettet, men Wired har talt med flere sikkerheds-eksperter, som ikke selv bruger antivirus.

"Hvis du spørger den gennemsnitlige sikkerheds-ekspert om de bruger antivirus eller ej, så vil en betydelig del af dem svare at de gør de ikke," siger Jeremiah Grossman, der er teknologichef hos White Hat Security.

Forklaringen er meget enkel. Hvis de bliver udsat for et angreb, så er der sandsynligvis tale om en helt ny teknik, som antivirus-programmerne ikke kan detektere. De professionelle sikkerhedsfolk sørger for at undgå mistænkelige websider og undlader at åbne vedhæftede filer - altså de ting, der typisk spreder malware.

Problemet er, at det er rimelig let for de kriminelle at slippe forbi antivirus-beskyttelsen - de kan endda bruge tjenester som Virus Total til at teste om antivirus-software er i stand til at spotte deres malware.

Men samtidig tilføjes det, at de fleste virksomheder sandsynligvis alligevel har brug for antivirus. For det første giver det trods alt en beskyttelse mod de fejl, som de ansatte begår - f.eks. at åbne mistænkelige filer eller besøge de forkerte websteder.

Desuden har mange brancher krav om sikkerhedsstandarder, og det indebærer typisk også at man skal have antivirus installeret på maskinerne.

Budskabet lyder dog, at virksomhederne bør spare på antivirus og i stedet bruge pengene til at analysere trafikken i netværket.

"Jeg mener at vi bruger for mange penge på de forkerte sikkerheds-produkter. Især antivirus. Jeg mener at vi bruger for meget på antivirus og firewalls," siger Grossman.

Det anslås at det globale marked for sikkerheds-software til desktop-computere hos virksomheder har en værdi på næsten 20 mia. kr. om året. De private forbrugere bruger endnu mere.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo