Er antivirus spild af penge?

Mange sikkerheds-eksperter bruger slet ikke antivirus. Den farlige kode slipper alligevel igennem.

Artikel top billede

"Er antivirus-software spild af penge?" lyder den provokerende overskrift i en artikel hos Wired. De fleste computerbrugere regner nok med at antivirus er helt afgørende for at beskytte computeren mod skadelig kode fra nettet, men Wired har talt med flere sikkerheds-eksperter, som ikke selv bruger antivirus.

"Hvis du spørger den gennemsnitlige sikkerheds-ekspert om de bruger antivirus eller ej, så vil en betydelig del af dem svare at de gør de ikke," siger Jeremiah Grossman, der er teknologichef hos White Hat Security.

Forklaringen er meget enkel. Hvis de bliver udsat for et angreb, så er der sandsynligvis tale om en helt ny teknik, som antivirus-programmerne ikke kan detektere. De professionelle sikkerhedsfolk sørger for at undgå mistænkelige websider og undlader at åbne vedhæftede filer - altså de ting, der typisk spreder malware.

Problemet er, at det er rimelig let for de kriminelle at slippe forbi antivirus-beskyttelsen - de kan endda bruge tjenester som Virus Total til at teste om antivirus-software er i stand til at spotte deres malware.

Men samtidig tilføjes det, at de fleste virksomheder sandsynligvis alligevel har brug for antivirus. For det første giver det trods alt en beskyttelse mod de fejl, som de ansatte begår - f.eks. at åbne mistænkelige filer eller besøge de forkerte websteder.

Desuden har mange brancher krav om sikkerhedsstandarder, og det indebærer typisk også at man skal have antivirus installeret på maskinerne.

Budskabet lyder dog, at virksomhederne bør spare på antivirus og i stedet bruge pengene til at analysere trafikken i netværket.

"Jeg mener at vi bruger for mange penge på de forkerte sikkerheds-produkter. Især antivirus. Jeg mener at vi bruger for meget på antivirus og firewalls," siger Grossman.

Det anslås at det globale marked for sikkerheds-software til desktop-computere hos virksomheder har en værdi på næsten 20 mia. kr. om året. De private forbrugere bruger endnu mere.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job